Jeskyňáři objevili obří dóm v Králově jeskyni, čekali menší prostor

Výroční dóm, Králova jeskyně v Tišnovském krasu

Speleologové hlásí objev druhého největšího dómu v Králově jeskyni u Tišnova. Dali mu jméno Výroční dóm, podle padesáti let od objevení jeskyně. Jeskyňáři hovoří o výjimečném objevu. Mnohem častěji se daří nalézat nové prostory například v Moravském krasu.

Jeskyňáři narazili na nový prostor v Králově jeskyni v březnu. Postupně odhalovali jeho rozlehlost. Cestu museli prokopat, místy se i plazili. „Doufali jsme, že nás čeká objev, ale takovouto krásu jsme nečekali,“ uvedl jeden z objevitelů Vít Kulhánek.

Podle něj speleologové z oblasti Tišnovského krasu čekali prostor velký zhruba pět až osm metrů. Výroční dóm ale překvapil délkou čtyřiatřicet metrů, šířkou dvanáct metrů a výškou osm až jedenáct metrů. Zároveň se jedná o druhý největší prostor v Králově jeskyni.

Dóm se také pyšní obrovským krápníkem. Největší sintrový nátek v jeskyni je čtrnáct metrů široký, výšku se zatím nepodařilo doměřit. Podle jeskyňářů se jedná o unikát Tišnovského krasu.

Veřejnosti zatím nepřístupno

Výroční dóm má jinak běžnou krápníkovou výzdobu. Aby ji neponičili, pohybují se jeskyňáři podél provazu. Zároveň doufají, že objev, na který čekali devět let, není poslední. Prostory dómu totiž slibují pokračování.

Rozhodli se razit obchvatnou štolu, aby nové objevy neponičily ty stávající. Návštěvníkům z řad veřejnosti zatím zůstane objevený poklad Tišnovského krasu skrytý.

Autor: pjk, zdroj a foto: Česká speleologická společnost – ZO Tišnovský kras

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*