Jihlava bojuje se skládkami v centru, vztyčila cedule

Skládka v jihlavské městské památkové rezervaci

Vedení Jihlavy čelí skládkám, které vznikají u kontejnerů v centru města. Na místa instalovalo cedule informující, co patří do kontejneru a kdo je může využívat.

Vedle podzemních kontejnerů v lokalitě za Snahou, které jsou často přeplněné a odpad se tak hromadil i okolo, se objevila speciální cedule. Na ní je napsáno, co všechno do kontejnerů patří a co tam naopak lidé vhazovat nesmí. Na ceduli nechybí ani upozornění, že nádoby slouží pouze obyvatelům, nikoliv podnikatelům.

Cedule je u podzemních kontejnerů měsíc a podle vedení města už přináší první výsledky. „Opravdu tam došlo k výraznému zlepšení pořádku. Okolo kontejnerů je nyní více čisto a není tam potřeba tak často uklízet. Byly doby, kdy tam pracovníci Služeb města Jihlavy sbírali odpadky po okolí denně,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí Katarína Ruschková.

Pokuta až jeden milion korun

Stejný typ cedule je umístěn také u podzemních kontejnerů na křížení ulic Jana Masaryka a Palackého. I tam se objevoval stejný problém jako v lokalitě za Snahou, byť v menším rozsahu. „O dalších místech, kam bychom cedule dali, zatím neuvažujeme. Na klasických kontejnerech jsou totiž informace vidět. Na rozdíl od těch podzemních,“ dodala Ruschková.

V Jihlavě je aktuálně asi 320 kontejnerových stání. Podněty na úklid v jejich okolí předávají magistrátu strážníci, pracovníci radnice i sami obyvatelé. A to prostřednictvím aplikace hlášení závad. Vedení města se snaží také o osvětu. “Aby lidé pochopili, že dát odpad vedle kontejneru je zakládání černé skládky. Za takový přestupek hrozí pokuta až do výše 50 000 korun. U podnikatelů je to až jeden milion korun,” uzavřela vedoucí jihlavského odboru životního prostředí.

Zdroj a foto: město Jihlava

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*