Jízda mimo silnice i vzlet balonu. V Moravském krasu se množí pokuty

Moravský kras Seč
CHKO Moravský kras

Strážci přírody v CHKO Moravský kras loni uložili 49 pokut za přestupky, oproti roku 2018 to byl dvojnásobek. Nejčastěji pokutovali nelegální vjezdy aut mimo silnice, pokutu však uložili například i za vzlet horkovzdušného balonu. Informaci uvedl zástupce vedoucího správy chráněné krajinné oblasti Antonín Tůma. Na místě mohou strážci uložit pokutu až do výše 10.000 korun.

Místní strážci přírody zpřísnili postup

“Pokuty jsme loni ukládali častěji, zpřísnili jsme, přišlo nám, že domluva je někdy slabé řešení. Někdo na domluvu prostě nereaguje,” uvedl Tůma. Druhou příčinou zvýšeného počtu loni uložených pokut je podle Tůmy fakt, že si strážci začali předvolávat nepřítomné pachatele přestupků. Jde o majitele vozů, kteří svůj automobil zaparkují na místě, kde je to zakázáno. “Ve spolupráci s policií jej pak není složité dohledat, předvolat a věc vyřešit,” uvedl Tůma. Právě nepovolené vjezdy automobilů mimo silnice do přírody strážci řeší každoročně nejčastěji.

O drancování Moravského krasu motoristy jsme už dříve psali – viz tento článek.

Nejen nepovolené vjezdy

Loni se však k nepovoleným vjezdům přidaly i další přestupky, například vzlet horkovzdušného balonu v rezervaci nebo nelegální rozdělávání ohně. Strážci přírody také potrestali dva jezdce na čtyřkolkách, kteří se na svých strojích proháněli po lesích. “Nejvyšší pokutu loni právě dostal přistižený řidič čtyřkolky, a to 5000 korun. Stejně vysokou pokutu jsme dali i za ten horkovzdušný balon, ale tam to bylo ještě ve spojení s nelegálním vjezdem vozu,” uvedl Tůma.

Chráněná krajinná oblast Moravský kras je známá zejména Punkevními jeskyněmi, které jsou říčkou propojeny s propastí Macocha. V CHKO je přes 1100 jeskyní. Veřejnosti je běžně zpřístupněno pět z nich. Ročně je navštíví přes 350.000 turistů.

Zdroj: ČTK, foto: Facebook Moravský kras

Související články

Přečtěte si  Po rekonstrukci vodní nádrže Skalice u Boskovic vznikne nový ostrov pro hnízdění ptactva

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*