Mnohé jeskyně Moravy a Slezska jsou sice v zimě uzavřeny kvůli ochraně hibernujících netopýrů, jiné ale zvou k návštěvě i v lednu a únoru. Zimní návštěvy lákají na příjemnou teplotu podzemních prostor, která je v zimě obvykle vyšší než venku a nevšední formy zážitkových prohlídek, pozorování netopýrů nebo “průzkum“ jinak nepřístupných prostor.
Podzemní ferrata nebo ledouchy v Sloupsko-šošůvské jeskyni
Celoročně od úterý do neděle jsou kromě nejznámějších Punkevních jeskyní s vodní plavbou elektroloděmi v Moravském krasu otevřeny i Sloupsko-šošůvské jeskyně. Ty v zimě nabízejí netradiční prohlídky s baterkami v šošůvské části, kde se příchozí podívají i do tří míst, které při klasické sezonní trase zpřístupněny nejsou – do Kaple, Sklípku a na takzvané Průsvitné krápníky. „Pokud chce zájemce vidět opravdu všechno, co je ve Sloupsko-šošůvských jeskyních, nejdelších zpřístupněných v ČR, ke spatření, vyplatí se přijít celkem třikrát. V hlavní sezoně, v zimě a kdykoli na objednání na zážitkovou trasu,“ přibližuje jejich vedoucí Miluše Hasoňová. Zážitková trasa Po stopách Nagela zahrnuje i desetimetrovou podzemní ferratu – kovové stupy vedoucí po stěně jeskyně v místech které podemlela voda, dvanáctimetrový žebřík, občas chůzi po čtyřech nízkými průrvami i kus chůze podzemním tokem. „Jen nesmí účastníkům vadit, že budou trochu od bláta,“ dodává Hasoňová. Oblíbeným zimním lákadlem bývají i spousty dočasných – ledových – krápníků, takzvaných ledouchů.
S čelovkami do nízké chodby ve Výpustku
Také celoročně přístupná jeskyně Výpustek u Křtin kromě přírodní krasové části přibližuje zájemcům i jiné historické využití interiéru skalního masivu – jako podzemní nacistické továrny na motory do stihaček a od 60. let 20. století tajné vojenské velitelství za období studené války. Novinkou je zážitková trasa Za tajemstvím jeskyně, kde s helmami, čelovými světly a v podřepu zájemci uvidí mimo jiné dříve nepřístupnou Nízkou chodbu. Ta s devadesáti centimetry výšky dělá čest svému jménu, ale za úklon návštěvníky odmění pohledem na spoustu krásných tenkých krápníkových brček.
Bohatá výzdoba Javoříčské jeskyně návštěvníky ohromí
Od ledna se opět otevřely v zimním provozu i jeskyně na Olomoucku. Javoříčské i Mladečské každý všední den ve dvou pevných časech – v 10 a ve 13 hodin. Rozsáhlý třípatrový systém Javoříčských jeskyní nedaleko hradu Bouzov patří k nejkrásnějším jeskyním u nás. Díky tomu, že byly objeveny až koncem 30. let 20. století a ihned uzavřeny a zpřístupněny turistům organizovaně, jejich mimořádně bohatá krápníková výzdoba nepodlehla devastaci. Nedaleké Mladečské jeskyně u Litovle pod kopcem Třesín jsou největší a nejstarší sídliště cromagnonského člověka ve střední Evropě.
Pravidelné zímní výpravy za netopýry na Špičáku
Jeskyně Na Pomezí u Jeseníků jsou od ledna přístupné každou středu v 10, 12 a 14 hodin. Letos poprvé nabízí zimní garantované prohlídky i Jeskyně Na Špičáku u Supíkovic – ve čtvrtky v 10, 12 a 14 hodin. Do podzemního labyrintu se mohl turista v průběhu ledna, února a března podívat už dříve, jenže si musel vstup dopředu telefonicky nebo mailem zajistit. Od letoška se může kdokoliv vypravit do jeskyně ve čtvrtky i bez objednávky. „Pokud jste třeba dorazili do Jeseníků na zimní pobyt a nevíte, co při nedostatku sněhu dělat, vydejte se k nám! Kromě jedinečných srdcových chodeb uvidíte třeba i spící netopýry,“ zve vedoucí Jeskyně Na Špičáku Andrea Švubová.
Od února ve všední dny v 10 a 14 hodi se otevřou také unikátní Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích n. Bečvou. Podrobnější informace o zimním provozu jeskyní najdete na webu Správy jeskyní České republiky.
Autor: red Zdroj a foto: Správa jeskyní České republiky
Buďte první kdo přidá komentář