Kardiologové v Ostravě používají pro léčbu srdeční arytmie revoluční metodu pulsního pole

Revoluční léčbu srdeční arytmie začali používat lékaři Kardiovaskulárního oddělení Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava a LF OU. Tuto velmi rozšířenou srdeční poruchu už neodstraňují pouze pomocí radiofrekvenční ablace, ale i pomocí metody pulsního pole.

Základem této metody, kterou podstupuje pacient v celkové anestezii, je elektrický výboj. „Metoda spočívá v tom, že do tkáně aplikujeme několik velmi krátkých vysokonapěťových impulzů, které poruší membrány srdečních buněk a dojde k jejich k odumření, a tím i odstranění arytmie,“ přibližuje novinku lékař uvedeného oddělení MUDr. David Šipula, Ph.D.

Výkon se provádí na arytmologickém sále a na rozdíl od doposud používané metody radiofrekvenční ablace je tento postup účinnější. „Výhody jsou nesporné. Dříve tyto výkony trvaly od dvou do čtyř hodin, teď to metodou elektroporace trvá do jedné hodiny. A spokojeni jsou i pacienti,“ doplňuje doktor Šipula, který spolu dalšími členy týmu – MUDr. Jiřím Pláškem, Ph.D. a MUDr. Jiřím Vrtalem zavedli tuto metodu ve FN Ostrava.

Mezi prvními podstoupila výkon 74letá žena, která se s arytmií léčila od listopadu roku 2022. Arytmii vnímala jako nepříjemné bušení na hrudi. „Výkon u mě proběhl úplně bez komplikací. Tím, že byl v celkové anestezii, tak si jenom pamatuju, jak jsem se probudila po výkonu a žádné potíže jsem necítila.

Metoda, kterou kardiologové využijí u zhruba 400 pacientů ročně, je postavená na speciálně vyvinutém a zcela bezpečném systému. FN Ostrava je druhým pracovištěm v Moravskoslezském kraji, které začalo tzv. elektroporaci při léčbě fibrilace síní využívat. Nemoc se nejčastěji projevuje mezi 60 – 70 lety. A pokud není včas odhalena a léčena, může vést k dalším komplikacím, jako je např. cévní mozková příhoda.

Podívejte se i na zajímavou videoreportáž:

Autor: red Zdroj a foto: Fakultní nemocnice Ostrava

Související články

Přečtěte si  Vila Dvořákova v centru Ostravy se dočká rekonstrukce a promění se v moderní bydlení

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*