Krajina v areálu mikulčického hradiště, kterou poničilo tornádo, se dočká obnovy

Jihomoravský kraj pomůže v areálu Slovanského hradiště v Mikulčicích s obnovou území, které zde v loňském roce poznamenalo řádění tornáda.

Rada na svém středečním jednání 26. října 2022 schválila výběr dodavatele, který bude tuto zakázku realizovat.

„Jde nám o regeneraci a obnovu krajinných prvků v Archeologickém parku Mikulčice – Kopčany. Konkrétně tedy v areálu Slovanského hradiště v Mikulčicích, kde byly stromy zásadně poškozeny velmi silnými bouřemi v červnu minulého roku. Předpokládáme, že tyto práce přijdou na 430 tisíc korun včetně DPH,“ uvedl krajský radní pro oblast investic Vladimír Šmerda.

Jak krajský radní následně dodal, obnova krajinné vegetace v archeologickém parku bude spočívat v pokácení jednoho a ošetření 137 poškozených stromů zdravotním řezem, vysazení 15 autochtonních, čili pro dané místo přirozených stromů a poskytnutí následné péče po dobu tří let.

Pro realizaci těchto krajinných úprav rada vybrala společnost ProCarePlant s.r.o. se sídlem v Hlohovci.

Autor: red Zdroj a foto: Jihomoravský kraj

Doporučujeme


1 Comment

  1. Článek o Mikulčickém archeologickém nalezišti je doplněn fotografií tamní sochy dvou patronů Moravy, proč se tedy hradiště označuje obecnějším pojmem “slovanské”, copak ono moravské to hradiště nebylo? Proč je v něm tedy instalována socha věrozvěstů, které zjevně pozval do země panovník moravský, ne jen obecněji nějaký slovanský? Ostatně takový slovanský panovník – pro více slovanských kmenů/rodů/etnik/jiných více nebo méně organizovaných skupin osob, snad ani neexistoval, nebo ano? Jinde mimo Moravu se různá ranně středověká sídla také označují širším označením etnika, než jaké je historicky doloženo v užším slova smyslu, nebo stále platí jen hypotéza, že zdejší archeologické nálezy z 9. století mohou být jak moravské, tak nějaké jiné slovanské? Například dokonce může existovat nějaká zvrácená “fikce”, že jsou ta hradiště česká nebo slovenská, když nás učili na základních a středních školách onu s odpuštěním “pitomost”, že tzv. Velká Morava byla prvním společným státem Čechů a Slováků? Jak je to ve skutečnosti historicky prokázáno? Nebo to stále historickou vědou prokázáno není? Vždyť vědci stále zkoumají z nálezů nějaké vzorky DNA a pořád by na nic exaktně nepřišli a v Mikulčicích pak máme stále ono záhadné “Slovanské hradiště”?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*