Kriticky ohrožený druh z Kavkazu zachraňuje olomoucká zoo

Kozorožec kavkazský v olomoucké zoo

Do olomoucké zahrady se v průběhu května narodila mláďata vzácných a impozantních kozorožců kavkazských. Ve volné přírodě jich žijí poslední tři tisíce, a to pouze na Kavkazu. Ohrožuje je zejména trofejní lov.

„Jedná se o dva samečky a jednu samičku. Mláďata se drží pěkně pohromadě v takzvané školce a společně na ně dohlíží všechny matky,“ informovala olomoucká zooložka Jitka Vokurková.

Kozorožci platí daň za výjimečnost

Kozorožec kavkazský je na Kavkazu endemitem, tedy nikde jinde na světě se nevyskytuje. Konkrétně ho můžeme spatřit pouze v pohořích Gruzie a Ruska, kde žijí vzácně v místech o rozloze pouhých čtyři a půl tisíce kilometrů čtverečních, v nadmořských výškách až 4000 m n. m. Jejich stavy v přírodě se snižují následkem nelegálního lovu a odhadují se na pouhé tři tisíce jedinců.

Počty tohoto druhu klesají v důsledku činnosti člověka, který loví trofejní samce – rohy dospělých samců dosahují délky až 106 centimetrů. Na vině je také narůstající chov domácích zvířat, která kozorožcům konkurují při spásání trávy v době, kdy se kozorožci na určitou část roku odeberou do nižších oblastí. Zároveň se od domácích zvířat mohou nakazit chorobami.

Olomouc patří mezi největší chovatele na světě

Olomoucká zoo chová kozorožce kavkazské od roku 1987. K dnešnímu dni se zde narodilo 156 mláďat. Momentálně tak patří mezi největší chovatele tohoto druhu nejen v Evropě, ale i na celém světě. V roce 1996 na konferenci EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií) byla pověřena vedením jejich plemenné knihy.

“Vedoucí plemenné knihy eviduje chov tohoto druhu v rámci Evropy, úzce spolupracuje se všemi chovateli, sleduje genetickou variabilitu chovu, dává doporučení k přesunům zvířat, vyhledává nové chovatele, pravidelně vydává plemennou knihu a na výročním zasedání EAZA prezentuje chov tohoto druhu,” upřesnila Vokurková. Od konce roku 2020 Zoo Olomouc vede chovný program pro tento druh v rámci EAZA.

Akrobati z hor

Kozorožci jsou podle zooložky úžasní akrobaté. Dokážou šplhat s neuvěřitelnou jistotou i po strmých skalních srázech. Je známo, že se na hraně srázů po prudkých skalních stěnách pohybují už od útlého věku. Matku dokáží následovat velmi brzy po narození. Živí se zejména trávou a listím. Mezi jejich predátory patří vlci a rysi.

Přečtěte si  Čedok připravil další lety z Moravy za exotikou. Z Brna i Ostravy se bude létat do Thajska a na Mauricius

K pohybu po kamenitém podkladu mají kozorožci přizpůsobené paznehty s ostrou ale pružnou hranou a vnitřní měkkou částí. Při došlápnutí se tak vytvoří podtlak a paznehty se „přisají“ ke skalnatému povrchu. Kozorožci jsou mimořádně ostražití. Zorničky mají tvar vodorovné štěrbiny, čímž zajišťují široké zorné pole.

Zdroj a foto: Zoo Olomouc

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*