Květná zahrada zůstává státu, Ústavní soud nevyhověl arcibiskupství

Kroměříž květná zahrada
Květná zahrada je s celým kroměřížským zámeckým komplexem součástí seznamu chráněných památek UNESCO.

Ústavní soud dnes zamítl stížnost Arcibiskupství olomouckého ve sporu o Květnou zahradu v Kroměříži. Památka zapsaná na seznam UNESCO tak zůstává ve vlastnictví státu, ačkoliv samotný kroměřížský zámek a druhá zahrada patří církvi. Arcibiskupství neúspěšně požadovalo její navrácení v restituci.

Arcibiskupství v žalobě neúspěšně tvrdilo, že zahrada tvoří funkční celek s kroměřížským zámkem a Podzámeckou zahradou, které byly církvi navráceny před sedmi lety. Podle ústavních soudců ale může Květná zahrada fungovat samostatně.

Klíčovým argumentem pro nepřiznání návratu Květné zahrady do vlastnictví církve byla podle dřívějšího soudního rozhodnutí přítomnost novostaveb, které vznikly v době, kdy církev zahradu nevlastnila. Podle Národního památkového ústavu je nelze vyčlenit, a podle zákona o restitucích je tedy nelze ani vydat.

Perly Moravy zůstávají rozděleny

Spor je o to závažnější, že celý komplex kroměřížského zámku s oběma zahradami, přezdívanými “perly Moravy”, figuruje na seznamu světového dědictví UNESCO. Arcibiskupství už dříve uvedlo, že se jedná o jeden z důležitých argumentů pro funkční jednotu. Zahrady a zámek navíc v minulosti mívaly vždy stejného vlastníka – po staletí církev, v moderní době stát.

Květná zahrada, známá také pod názvem Libosad, patří mezi nejvýznamnější zahradní díla v celosvětovém měřítku. V druhé polovině 17. století ji nechal vybudovat olomoucký biskup Karel z Lichtenštejna-Kastelkornu. Její podobu navrhovali italští architekti.

Zdroj: Ústavní soud ČR, foto: Wikimedia Commons

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*