Kvíz: Jak znáte moravské spisovatele

Na Moravě se narodila celá řada výborných spisovatelů, jejichž díla patří mezi to nejcennější z naší literatury. Jak se v nich vyznáte?

0%

Bratři Alois a Vilém Mrštíkové se proslavili divadelní hrou z prostředí moravského venkova. Jak se jmenuje?

Správně! Špatně!

Námět ze života moravského venkova měl být původně zpracován jako román, Mrštíkové se však rozhodli pro formu divadelní hry. Prostředí děje bylo inspirováno obcí Těšany na hanáckém Slovácku. Bratři Mrštíkové pocházející z Jimramova na západě Moravy jsou také autory rozsáhlého románu Rok na vsi s podtitulem Kronika moravského venkova.

Za světově nejproslulejšího spisovatele z Moravy se označuje Milan Kundera. Které z uvedených děl nepatří mezi jeho počiny?

Správně! Špatně!

Milan Kundera se narodil v Brně, po emigraci z Československa žije trvale v Paříži. Nedávno věnoval svůj bohatý archiv Moravské zemské knihovně.

Víte, kdo napsal knihu Postřižiny, podle které byl natočen známý film?

Správně! Špatně!

Bohumil Hrabal se narodil v Židenicích (dnes součást Brna) jako Bohumil František Kilian. Příjmení Hrabal přijal po svém otčímovi. Neobyčejný vyprávěcí talent zužitkoval v celé řadě svých knih. Bývá oceňován jako jeden z nejvýznamnějších a nejosobitějších autorů druhé poloviny 20. století.

Kde se narodil bratrský kněz, myslitel a spisovatel Jan Amos Komenský, to se přesně neví. Víte, o kterých místech se uvažuje?

Správně! Špatně!

Jan Amos Komenský je autor vrcholného literárního díla své doby s názvem Labyrint světa a ráj srdce. Jeho všestranný zájem se odrazil v jeho úvahách o pansofii (vševěda) a literárních počinech, především v díle Orbis sensualium pictus (Svět v obrazech). Komenský je považován za zakladatele moderní pedagogiky a vysloužil si přízvisko "Učitel národů".

Jan Blahoslav patří mezi naše nejvýznamnější humanistické učence. Víte, co bylo jeho hlavním literárním počinem?

Správně! Špatně!

Kněz a biskup jednoty bratrské Jan Blahoslav, žijící v 16. století, se stal překladatelem celého Nového zákona z původního řeckého textu. Jeho překlad se stal později součástí Bible kralické. Mezi jeho další významná díla patří například Filipika proti misomusům. Ostatní odpovědi představují díla Jana Amose Komenského.

Evangelický kazatel Jan Karafiát se stal autorem jedné z nejoblíbenějších pohádkových knížek...

Správně! Špatně!

Jan Karafiát se narodil v Jimramově na západě Moravy. Dlouhá léta působil jako farář v Hrubé Lhotě na Valašsku. Byl mu postaven památník na "Valašském Slavíně" v Rožnově pod Radhoštěm.

Přečtěte si  Zoo Hodonín zažívá babyboom. Gibonům se narodilo mládě

Pohádkovou postavu Ferdy Mravence a jeho dobrodružství vytvořil Ondřej Sekora. Víte odkud pocházel?

Správně! Špatně!

Ondřej Sekora se narodil v Králově Poli (dnes Brno). Patří mezi naše nejznámější ilustrátory. Vedle slavného Ferdy Mravence a Brouka Pytlíka vytvořil postavy lovce a dobrodruha Animuka, sportovců Hej a Rup, Kuřete Napipi a dalších.

Současná spisovatelka z Moravy Kateřina Tučková se proslavila románem Žítkovské bohyně. Z jakého prostředí pochází námět příběhu?

Správně! Špatně!

Román pojednává o osudech rodu "bohyní" (léčitelek) z obce Žítková na Moravských Kopanicích. Na fotce je rodný dům poslední žítkovské bohyně Irmy Gabrhelové. Kateřina Tučková se narodila a větší část svého života prožila v Brně. Už její první román Vyhnání Gerty Schnirch slavil úspěch u čtenářů. Z dalších děl jmenujme spoluautorství díla Fabrika vyprávějící příběh textilních baronů z "moravského Manchesteru", tedy Brna v období velkého industriálního rozkvětu.

Marie von Ebner-Eschenbach bývá považována za jednu z nejvýznamnějších německy píšících spisovatelek 19. století. Víte, kde se narodila?

Správně! Špatně!

Marie von Ebner-Eschenbach pocházela ze starobylého rodu Dubských z Třebomyslic. Ve svém bohatém literárním díle zaznamenala i vzpomínky na své dvě moravské chůvy. Osobně se znala s předními rakouskými osobnostmi jako byl spisovatel Franz Grillparzer či fyzik Ernst Mach. Dvakrát byla nominována na Nobelovu cenu za literaturu.

Zdeněk Galuška napsal dva soubory povídek z prostředí Slovácka. Jak se jmenuje známý film, který je zpopularizoval?

Správně! Špatně!

Zdeněk Galuška spojil svůj celý život s rodným Slováckem. Stal se autorem řady populárních soudniček, které vydal v povídkových souborech Slovácko sa súdí a Slovácko sa nesúdí.

Moravští spisovatelé
Výborně!

Vaše znalosti jsou výborné! Poznali jste toho opravdu hodně. 🙂
Dobrá práce!
Vaše znalosti jsou dobré, víc než polovina odpovědí správně. 🙂
Něco nám uteklo, ale to nevadí!
Na jedničku to nebylo, ale základní přehled máte. 🙂
Nevadí, příště to bude lepší! 🙂
Uf, to bylo docela těžké, co říkáte? Ale příště to bude určitě lepší. 🙂

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*