Lesníci obnovili vodní nádrž v Rychlebských horách, pojme víc vody. Slouží i jako požární zdroj

Vodní nádrž Malý Tovaryš Rychlebské hory
Vodní nádrž Malý Tovaryš v Rychlebských horách

Obnovu vodní nádrže Malý Tovaryš, jedné ze soustavy historických nádrží v povodí Plavného potoka v Rychlebských horách, dokončily v rámci programu #vracímevodulesu Lesy ČR. Stavba stála přes 1,6 milionů korun.

Obnovená vodní nádrž pomůže zadržet vodu v lese

Průtočná nádrž v lesích u Černé Vody v Rychlebských horách napájí přítok Plavného potoka a zadržuje vodu, slouží i jako požární zdroj. S proměnlivou hloubkou od půl do jednoho a půl metru pojme až 5 300 kubíků vody. Při rekonstrukci se zvětšila zatopená plocha na současných 5 886 metrů čtverečních.

„Zvýšili jsme hladinu, upravili profil dna, osadili nový výpustný objekt s odtokovým potrubím a v koruně hráze jsme zbudovali bezpečnostní přeliv. Návodní líc hráze má novou filtrační vrstvu s pohozem z drobných kamenů opřeným do patky z lomového kamene,“ popsal změny Miroslav Kahánek z Lesů ČR, vedoucí správy toků pro oblast povodí Odry.

„I tímto projektem pokračujeme v našem programu #vracímevodulesu. Investujeme do stovek vodohospodářských opatření miliardu korun a připravujeme další stavby, které zlepší vodní bilanci v krajině,“ uvedl Josef Vojáček, generální ředitel Lesů ČR.

Zdroj a foto: Lesy ČR

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*