Lesníci obnovují vodní nádrže na severní Moravě a ve Slezsku. V letošním plánu je šest rekonstrukcí

Vodní nádrž Artmanov-horní

Vodní nádrže zadržují vodu v krajině a vytvářejí dobré podmínky pro vodní a na vodu vázané živočichy i rostliny. Jsou také estetickým a krajinotvorným prvkem. Obnovují a staví je Lesy České republiky v rámci programu #VRACÍME VODU LESU. Na severní Moravě a ve Slezsku jde letos o tři opravená vodní díla za 13,4 milionů korun. Rekonstrukce dalších tří za 13,9 milionů korun se právě dokončují.

Hotová je obnova Artmanova, Kojetína a Sedlinky

„Při obnově vodní nádrže Artmanov-horní v katastrálním území obce Třemešná jsme zbudovali nový požerák a bezpečností přeliv. Narušené části původní hráze se odtěžily, hráz je dosypaná zeminou. Na návodní straně ji zpevnilo kamenivo opřené o patku z lomového kamene. Korunu a vzdušnou stranu hráze pokryl humus a tráva,“ popsal obnovu vodního díla Miroslav Kahánek, vedoucí správy toků pro oblast povodí Odry z Lesů ČR. Napuštěné vodní dílo pojme při maximální hladině na zatopených 0,4 hektarech až 5 290 m3 vody. Jedním ze dvou přítoků vody do nádrže, která je dnes opět napuštěná, je Armanovský potok. „Stabilizovali jsme narušené břehy jeho koryta,“ pokračoval. 

Na vodní nádrži Kojetín v létě hojně využívané při koupání opravily lesníci bezpečnostní přeliv, skluz a vývar pod výpustným objektem a dalších funkční zařízení nádrže. „Ze dna zátopy a z tůně jsme odtěžili 5 451 m3 sedimentu,“ uvedl Kahánek.

Vodní nádrž Kojetín

Ze Sedlinky se v letech 2017 až 2018 vybralo asi 50 tisíc m3 sedimentu a vodohospodáři nechali kvůli větší retenci upravit přelivné hrany. Letos došlo na rekonstrukci požeráku. „Šlo nám hlavně o protipovodňovou ochranu obyvatel, objektů a infrastruktury v obcích pod nádrží,“ vysvětlil Kahánek

Vodní nádrž Sedlinka

V plánu je Kajlovec, Bílčická a vodní nádrž U Kostela

Podnik do konce roku v Moravskoslezském kraji dokončí obnovu dalších tři vodních nádrží – Kajlovce nedaleko Hradce nad Moravicí, Bílčické a vodní nádrže U Kostela, obě na pravostranných přítocích do vodního díla Kružberk.      

#VRACÍME VODU LESU je největší vodohospodářský program v historii státního podniku Lesy ČR. Více než miliarda korun plyne do staveb, které zadrží vodu v lese i v krajině. Nyní státní lesníci budují 73 nových nádrží, 292 obnovují; přibývají další.

vracimevodulesu.cz

Přečtěte si  Starobrno představilo nový design. Zdůrazňuje regionální pouto

Zdroj a foto: Lesy ČR

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*