Masarykova univerzita patří mezi TOP 500 vysokých škol světa, ukázal prestižní žebříček

Masarykova univerzita vévodí vysokým školám na Moravě. Začala také dohánět pražskou Univerzitu Karlovu.

Masarykova univerzita v Brně se poprvé zařadila mezi pět set nejlepších vysokých škol světa. V nejnovějším žebříčku světových univerzit ARWU si polepšila o dvě stě příček. Naopak pražská Univerzita Karlova poklesla.

Žebříček ARWU (Academic Ranking of World Universities), neboli Shanghai Ranking, vydává od roku 2003 univerzita Jiatong v Šanghaji a patří mezi tři nejsledovanější univerzitní žebříčky světa. Soustředí se na výkon univerzit v oblasti vědy a výzkumu. Masarykova univerzita se poprvé objevila v hodnocení ARWU v roce 2017. Nyní jí patří 401. – 500. pozice na světě. V aktuálním žebříčku ARWU bylo hodnoceno více než 2500 institucí, následně bylo zveřejněno pořadí tisíce nejlepších.

„Jde opravdu o výrazný posun, jakého letos nedosáhla žádná jiná univerzita v České republice. Ukazuje se, že společná kultivace, otevřená diskuze a důraz na kvalitu přinášejí mezinárodní ocenění a viditelnost,“ uvedl rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.

Pro hodnocení světových univerzit využívá ARWU šest ukazatelů, včetně počtu článků publikovaných v časopisech Nature a Science i citačního ohlasu publikací. Sleduje také počet nejcitovanějších vědců v databázi Highly Cited Researches či počet nobelistů spjatých s danou institucí nebo akademický výkon univerzity převedený na počet jejich zaměstnanců.

“Za letošním umístěním Masarykovy univerzity stojí výkon ve čtyřech indikátorech, a to v počtu publikací v časopisech Nature a Science, v počtu publikací indexovaných na Web of Science a také ve svém výkonu na akademika, kde své skóre meziročně vylepšila. V neposlední řadě lepšímu umístění MU pomohl zástupce na seznamu vysoce citovaných výzkumníků, což se univerzitě podařilo poprvé,” upřesnila univerzita na svém webu.

„Dlouhodobě se snažíme, aby Masarykova univerzita měla silnou pozici ve výzkumu, experimentálním vývoji a inovacích. Je za tím spousta mravenčí práce od vybudování kvalitního zázemí po standardizované požadavky na vysokou kvalitu práce,“ uvedla k nejlepšímu umístění v dějinách Masarykovy univerzity prorektorka pro výzkum a doktorské studium MU Šárka Pospíšilová.

MUNI dohání Karlovku

V žebříčku se letos z moravských vysokých škol objevila také olomoucká Univerzita Palackého (701. – 800. místo), brněnské Vysoké učení technické (901. – 1000.) a Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava (901. – 1000.).

V rámci celé České republiky je dlouhodobě na prvním místě Univerzita Karlova. Ta si ale oproti loňsku výrazně pohoršila a aktuálně se nachází na 301. až 400. místě. Masarykova univerzita se tak nyní nachází jen o třídu vedle.

Přečtěte si  Masarykův onkologický ústav se zařadil mezi nejprestižnější onkologická pracoviště v Evropě

Kromě hlavního žebříčku AWRU se prosadila Masarykova univerzita také v oborových hodnoceních. Celkově se objevila v jedenácti oborech z celkových 54. Nejlépe dopadla v Environmental Science & Engineering (101.–150. místo), Agricultural Sciences (201.–300. příčka), Ecology (201.–300. pozice), Geography (201.–300. místo) a Veterinary Sciences (201.–300. příčka).

Zdroj: Masarykova univerzita, ARWU, foto: Masarykova univerzita

Doporučujeme

4 Comments

  1. Zajímavá by mohla být publikace, jak si Karlovka, Masárna, UPOL, VUT, ČVUT a VŠB-TU stojí v porovnání s vysokými školami v Bavorsku, Rakousku, Maďarsku, Polsku, Rusku a Ukrajině. Srovnání se staletými prestižními univerzitami v Itálii, Francii, Beneluxu, Británii, v USA a v Číně není úplně vypovídající, přece jen střední a východní Evropa je až druhá nebo třetí liga za nimi.

  2. No a něco pro jednodušší srovnání jsem našel zde: https://landgeist.com/2020/12/29/europes-highest-ranking-universities/ Do top100 se nevejde z východní Evropy nic s výjimkou tří univerzit v Rusku (Moskva, Petrohrad), jinak Británie 30, Německo 13, Nizozemsko 12, Švýcarsko 7, Švédsko 6, Francie 5 a Itálie se Španělskem a s Belgií po 4. I v těch méně lidnatých státech Finsko, Norsko a sousední Rakousko mají po dvou univerzitách v top100. Česká UK i naše moravská MUNI jsou zatím daleko za první stovkou.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*