Město Vyškov nebude rekonstruovat Posádkový dům, vybuduje nový kulturní sál v centru města

Vizualizace nového kulturního centra ve Vyškově
Vizualizace nového kulturního centra ve Vyškově

Pro město Vyškov je chybějící kulturní zařízení s dostatečnou kapacitou jedním ze stěžejních témat aktuálního volebního období. Dříve byl k dispozici armádní Posádkového dům. Ten už ale léta pod pod soukromým vlastníkem chátrá. Město volilo mezi jeho případným odkupem a rekonstrukcí nebo výstavbou nového zařízení.

Na konci loňského roku došlo k výraznému posunu. Zastupitelé Vyškova se totiž rozhodli pro variantu přístavby Besedního domu. Vznikla také studie, která poslouží jako výchozí podklad pro další projekční práce. „Všichni vnímáme potřebu postavit chybějící kapacitu nejenom pro pořádání rozsáhlejších kulturních akcí, ale i vytvoření kvalitního zázemí pro vyškovskou divadelní scénu, větší plesy a podobná společenská setkání,“ sdělil k rozhodnutí zastupitelů starosta Vyškova Karel Jurka.

Spojením historických prostor stávajícího Besedního domu s nově navrhovanou přístavbou vznikne multifunkční objekt, který nám zabezpečí naše požadavky a zároveň vybudování stavebně a funkčně jednotného celku přinese dlouhodobé provozní úspory,“ doplňuje starosta výhody zvolené varianty.

Vznikne modelní sál pro 550 diváků

Ve studii se podařilo propojit jednotlivá podlaží tak, aby byla společně funkční, nabízí i značnou variabilitu v organizaci. Mohou se tak konat dva samostatné programy v jeden čas. Kapacita hlavního sálu předběžně počítá se zhruba 550 sedícími diváky. Nová scéna má vzniknout v proluce mezi Besedním domem a bývalou tiskárnou.

Hlediště nového sálu pro 550 diváků

Další postup nyní spočívá v podrobném rozpracování schválené varianty, přípravě investičního záměru a podkladů pro zadání projektové dokumentace. „Nyní máme prostor vyrazit do jiných kulturních zařízení, ve kterých se chceme inspirovat, oslovíme odborníky na vnitřní technologie a ve spolupráci s akademickými pracovníky Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně vyspecifikujeme zadání, které je logicky zatím všeobecné. Následně předstoupíme před zastupitele a předložíme podrobný investiční záměr a požádáme o peníze na projektovou dokumentaci. Bavíme se o částce v rozmezí 12 až 15 milionů korun za projekt, taková je realita,“ popsal další postup starosta Vyškova.

Posádkový dům armády bude zřejmě dál chátrat

Od začátku na stole ležely dvě varianty: přístavba Besedního domu nebo rekonstrukce Posádkového domu armády (PDA). Cílem bylo dosáhnout maximálně objektivního pohledu při hodnocení obou alternativ.

Přečtěte si  Zlínská zoo plánuje první záchranné centrum pro lvy u nás. Přispět mohou firmy i veřejnost

Dostavba besedního domu má i své odpůrce. Těm vadí například fakt, že zvolená varianta neřeší problém chátrajícího Posádkového domu, který byl svého času největším zařízením svého typu v Československu, a který může být pro město časem velkým problémem. Obyvatelům Vyškova vadí také podoba nové přístavby, která stylově příliš nenavazuje na historické budovy v sousedství a také absence parkovacích míst pro případné návštěvníky kulturních akci.

Autor: red Zdroj: Město Vyškov Foto: Město Vyškov, archiv autora

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*