Místo sváteční parády poblikávání. Nové osvětlení v Brně nefunguje

Takto mělo vypadat vánoční osvětlení v Brně. Realita je ale na mnoha místech úplně jiná.

Brno letos vyměnilo tradiční osvětlení za nové girlandy. Část z nich ale jen problikává, některé nesvítí vůbec. Podle provozovatelů je osvětlení stále ve zkušebním provozu. Za problémy stojí technická závada.

Přes osm set světelných trubic se poprvé rozsvítilo 17. listopadu, symbolicky v barvách trikolory. Nové girlandy za pět a půl milionu korun ani po dvou týdnech nejsou zcela funkční. Část dokonce zůstává zhasnutá.

„Girlandy jsou celkem složitý systém. Pouštíme videoanimace, které zobrazují různé režimy. Když nějaká girlanda bliká, dochází ke ztrátě signálu,“ přiznal pro veřejnoprávní Českou televizi autor návrhu Jan Machát.

„Kvalita některých trubic nebyla odpovídající. To znamená, že ty trubice musíme vyměnit, protože jinak způsobují blikající efekt,“ citovala ČT vysvětlení Miroslava Sečkáře, ekonomického ředitele Technických sítí Brno.

Změna, která nevyšla

Dekorativní osvětlení ulic má v Brně tradici sahající do roku 1959. Girlandy se držely podobného designu až do letošního roku. Poslední renovací prošly před patnácti lety. Názory na nový design se mezi Brňany liší. Někteří změnu vítají, jiní ani necítili její potřebu.

Technici budou na odstranění závad pracovat až do Vánoc. Do plného provozu by mělo být osvětlení uvedeno ještě letos.

Autor: pjk, foto: město Brno, Šimon Švub

Doporučujeme


2 Comments

  1. … symbolicky v barvách trikolory …
    To bych si dobře rozmyslel – jsou to stejné barvy jako má ruská trikolora …

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*