Morava je Mekka pervitinu, v Evropě má smutné prvenství

Odpadní vody největších moravských měst obsahují zdaleka nejvyšší množství pervitinu v Evropě. Vyplývá to z výsledků studie Evropského monitorovacího střediska pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA), která analyzovala odpadní vody ve zhruba osmdesáti městech dvaceti pěti evropských států. Morava si tak připsala jedno smutné prvenství.

Nejvíce metamfetaminu, což je účinná látka v pervitinu, se našlo v Ostravě (684 miligramů na 1000 lidí na den), následovalo Brno (546 mg). Do první pětky se také dostala další města České republiky – České Budějovice (507 mg), Karlovy Vary (339 mg) a Praha (329).

Až s velkým odstupem skončila lotyšská Riga (226 mg), slovenská Bratislava (187 mg) a Piešťany (151 mg). Naopak u jiných monitorovaných drog (marihuana, kokain, amfetamin a extáze) moravská města nefigurují na prvních příčkách. Údaje se měřily za rok 2021.

Metamfetamin neboli Pervitin je snadno připravitelná pouliční droga, která potlačuje únavu a navozuje silné pocity euforie a zvýšené sebedůvěry. Způsobuje silnou psychickou závislost, zánik nervových buněk, depresi i toxickou psychózu. Poprvé byl připraven v roce 1887 v Japonsku Rozšířený je zejména v USA a Asii. V Evropě patří mezi “velmoci” Český republika, zejména Morava, kde je pervitin nezákonně syntetizován v amatérských varnách.

Autor: pjk, zdroj: EMCDDA, foto: Pixabay

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*