Morava se chlubí nejhlubší zatopenou jeskyní na světě, robot zkusí nový rekord

Jeskyňář Michal Guba doprovází speciálního robota při hledání dna Hranické propasti.

Hranická propast platí za nejhlubší zatopenou jeskyni na světě. Do jejích hlubin se opět vydá speciální robot. Jeskyňáři doufají, že překoná dosavadní rekord. Důkladně se na to připravili.

Dálkově ovládaný podvodní robot před šesti lety v Hranické propasti změřil rekordní hloubku 404 metrů. Nedosáhl ovšem na dno, zastavil ho totiž konec ovládacího kabelu. Dobýt dno slavné moravské jeskyně se pokusí jeskyňáři pomocí speciálně upraveného stroje z Polska.

Jeho tvůrcem je je polský inženýr Bartolomiej Grynda, který stojí i za změřením posledního rekordu. „Speleologové doufají, že by se mohli dostat ještě níž, umožní jim to například delší lano robota,“ uvedl podle serveru iDnes.cz předseda České speleologické společnosti z Hranického krasu Michal Guba.

Původně chtěli speleologové robota do temných hlubin propasti nedaleko Hranic na Moravě vypustit už loni na podzim. Termín nakonec přesunuli na letošek. Jeskyňáři odhadují dosavadní rekord 404 metrů na menší polovinu celkové hloubky.

Jezírko na dně Hranické propasti

Nový kabel bude mít kilometr a půl

Speciální sonda je upravená na míru komplikovaného podvodního prostoru. Odborníci předpokládají pokoření nové mety i díky delšímu vodícímu kabelu, který bude dlouhý přibližně kilometr a půl.

„Robot by měl mít každopádně delší kabel, mohli bychom se podívat dál a pokračovat ve svahu, který pokračuje do větší hloubky. Předtím měl robot kabel v délce zhruba 500 metrů, nyní nám tvůrce slibuje, že by měl 1 500 metrů. Při posledním průzkumu jsme skončili délkou kabelu,“ doplnil předseda hranických jeskyňářů.

Vedle delšího ovládacího kabelu bude robot disponovat i speciální rukou. Bude mu pomáhat při klesání v členitém profilu propasti, stejně jako při zamotání kabelu. Nejhlubšímu ponoru bude předcházet několik průzkumných sond, v rámci kterých si robot vyčistí cestu dolů. Poslední stroj se podařilo z hlubin Hranické propasti vyprostit až po desíti měsících.

Od nového průzkumu si jeskyňáři slibují pokoření rekordní mety i vyjasnění sporů, které se týkají dna propasti. „Za poslední čtyři roky od průzkumu se vynořila řada teorií. Ale pokud si to neověříme, můžeme se jen dohadovat. V průzkumu jde tedy i to, abychom si nějaké teorie ověřili, případně vyvrátili a abychom mohli mít nastaven harmonogram, podle kterého by se vyvíjely další objevy,“ vysvětlil Guba.

Přečtěte si  Zlínu akutně chybí členové volebních komisí, nezájem a nemoci řeší i jinde

Provést hlubinnou sondu pomocí robotu není snadná záležitost, a to nejen při ponoru do hlubin. Stroj, který přispěl k poslednímu rekordu, se zaklínil a odborníci jej vytáhli až po desíti měsících.

Autor: pjk, zdroj: ČSS Hranický kras, foto: Marcin Jamkowski

Doporučujeme

3 Comments

  1. Ano, výzkum propasti je dost symbolický. Celá Morava je hodně u dna, někdy se zdá, že už ani hlouběji klesnout nemůže. Výzkumný tým jeskyňářů v propasti je důkazem, že to pořád ještě jde, i když pomalu, mnohými úskalími a nakonec možná dokonce i bahnem. No a jak je tomu s celou Moravou? No s tou tomu není jinak 🙁

  2. Situace není dobrá a stále se zhoršuje, ale u dna s Moravou určitě nejsme. Dokud bude žít poslední Moravan/Moravanka, bude žít Morava taky!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*