Moravské náměstí prošlo zásadní proměnou. Podívejte se, jak vypadá

zrekonstruované Moravské náměstí v centru Brna

Osmiměsíční rekonstrukce parku na Moravském náměstí v centru Brna je hotová. Místo se tento týden zpřístupnilo veřejnosti. Dočasně zůstávají nízké ploty, které budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené záhony a trávníky.

Původní betonovou kašnu, asfaltové cesty a dosluhující travnaté plochy kompletně nahradil nový koncept architektonické kanceláře Consequence forma architects, která se svým návrhem zvítězila v architektonické soutěži. Centrální část parku tvoří vodní plocha s proměnlivým charakterem, může ji tvořit vodní hladina, mlžné trysky nebo klasické fontány a může sloužit i k pořádání divadelních nebo hudebních představení.

„Po téměř padesáti letech dostal park na Moravském náměstí novou podobu, která je unikátní nejen architektonickým řešením, ale i použitím nových technologií modrozelené infrastruktury, jako jsou pravidelně zaplavované záhony, zlepšení kořenových systémů stávajících stromů nebo využití dešťové vody. Novinkou v parku je také kavárna s veřejnými toaletami, která se ještě dokončuje a v provozu bude začátkem příštího roku,“ uvedl starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl.

Vysázené květiny i prolézačky pro děti

Důležitá průchozí trasa mezi ulicí Joštovou a Lidickou byla zachována a vydlážděna, uvnitř parku vznikla nová okružní pěšina, určená zejména pro procházky rodičů s dětmi a kočárky. Nedílnou součástí parku jsou nyní i desítky herních prvků pro děti a pískoviště. Autorem celkem 26 herních prvků, které vycházejí ze vzoru židle a stolu, je výtvarník Richard Loskot.

Aby se mohly trvalkové záhony a trávníky správně uchytit, jsou v parku umístěny ochranné provizorní plůtky. Zde je nutné porozumění návštěvníků parku, aby tato dočasná omezení respektovali a do čerstvě vysázených ploch nevstupovali. Plůtky budou výsadby chránit přibližně do konce května, kdy budou nahrazeny stálými nízkými.

„Podařilo se zachovat velké množství původních stromů, u nichž byl ještě před zahájením prací citlivě ošetřen kořenový systém. Byly vysazeny nové stromy, keře a trvalky. Na jaře navíc park oživí okrasné květiny,” doplnila brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Celková investice do parku přesáhla 130 milionů korun. Brněnský magistrát se podílel 95 miliony korun, městská část Brno-střed přispěla 37 milionů korun. O rekonstrukci parku na Moravském náměstí se v Brně hovořilo dlouhodobě. Vysokou cenu za jeho proměnu způsobilo i zdržení přípravy.

Přečtěte si  Prezident Pavel navštívil Punkevní jeskyně. 102 let po Masarykovi

Zdroj: město Brno, foto: Facebook Markéta Vaňková

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*