Na “moravskou” základnu v Antarktidě se vydalo devět vědců z Masarykovy univerzity

základnu J. G. Mendela vybudovanou Masarykovou univerzitou na ostrově Jamese Rosse
Základna J. G. Mendela vybudovanou Masarykovou univerzitou na ostrově Jamese Rosse

Devět vědců z Masarykovy univerzity dnes odjelo z Brna do Antarktidy. Budou sledovat například dopady klimatické změny na ledovce a antarktickou přírodu. Odjezd se téměř o týden opozdil, na vině byla ohlášená porucha lodi chilského námořnictva. Na první část cesty vyrazili výzkumníci linkovým autobusem do Vídně.

Mezinárodní výpravu tvoří sedm vědců z České republiky, jeden Slovák a Brit. “Jsem trochu nervózní, ale předpokládám, že to bude velká zkušenost nejen z pracovního hlediska. Měli jsme školení, jak se na Anarktidě chovat, a udělal jsem si i slaňovací kurz, abych byl připraven na všechno,” řekl účastník expedice Michal Zeman.

Devítičlenná výprava měla na základnu Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse vyrazit v neděli, nakonec ale musela odjet o pět dní později. Důvodem je porucha lodi chilského námořnictva, která měla expedici přepravit z Punta Arenas na chilskou stanici na Antarktickém poloostrově.

Každý výzkumník má dvě zavazadla vážící maximálně 22 kilogramů. “Jedno zavazadlo je na osobní věci, od spodního prádla až po bundy a náhradní boty. Druhé zavazadlo je vyhrazeno pro vědecké přístroje,” řekl vedoucí Českého antarktického výzkumného programu Daniel Nývlt. Vědci by se z Antarktidy měli vrátit koncem března.

Expedice na ostrov Jamese Rosse pořádá univerzita téměř 15 let. Kromě dlouhodobého sledování dopadů změn klimatu na jednotlivé složky životního prostředí čeká v tomto roce odborníky také práce na novém výzkumu.

Stanice Johanna Gregora

V rámci spolupráce s Portugalským národním antarktickým programem budeme sledovat vazby mezi osídlením odledněných ploch různými mikroorganismy a rostlinami a ústupem ledovců, a to v řádech tisíciletí, ale i jednotlivých let. Tento výzkum se zaměřuje na celou oblast Antarktického poloostrova a my jej kompletně zajišťujeme na východním pobřeží,” uvedl už dříve Nývlt.

Druhá expedice zamíří na Nelsonův ostrov

Koncem ledna vyrazí do Antarktidy ještě další šestičlenná expedice, konkrétně na Nelsonův ostrov v souostroví Jižní Shetlandy. Bude tam sbírat vzorky pro další výzkum. Expedice se zaměří na výzkum místní bioty, na technické zajištění dlouhodobých monitoringů klimatu a sběr vzorků pro kolegy z různých výzkumných institucí. Součástí výpravy bude i údržba stávající provizorní stanice, která má v některé z příštích sezón projít generální rekonstrukcí.

Přečtěte si  Vláda obnovila kontroly na hranici se Slovenskem, kvůli vlně migrantů

Stát letos finančně nepřispěl, výzkum hradí univerzita sama

Letošní expedice mají méně účastníků než v minulých letech, příčinou je dlouhodobě nevyjasněné financování Českého antarktického výzkumného programu. Obě výpravy prozatím hradí přírodovědecká fakulta, zároveň pokračují jednání s ministerstvem školství o optimálním zajištění dlouhodobého financování aktivit České republiky v Antarktidě. Kontinuální vědecká činnost je totiž podmínkou pro udržení konzultativního členství České republiky v systému Smlouvy o Antarktidě. Konzultativní statut má pouze 29 států světa, které mohou spolurozhodovat o tom, jaké aktivity je možné v Antarktidě v současnosti a v budoucnu vykonávat.

Mendelova polární stanice je výzkumná stanice v Antarktidě na pobřeží ostrova Jamese Rosse, která byla zřízena brněnskou Masarykovou univerzitou v roce 2007. Založil ji polárník Pavel Prošek. Vybudováním stanice se ČR stala 26. státem s vlastní vědeckou základnou na kontinentu. 

Autor: alka Zdroj: ČTK, Masarykova Univerzita Foto: Muni.cz

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*