Na “moravskou” základnu v Antarktidě se vydalo devět vědců z Masarykovy univerzity

základnu J. G. Mendela vybudovanou Masarykovou univerzitou na ostrově Jamese Rosse
Základna J. G. Mendela vybudovanou Masarykovou univerzitou na ostrově Jamese Rosse

Devět vědců z Masarykovy univerzity dnes odjelo z Brna do Antarktidy. Budou sledovat například dopady klimatické změny na ledovce a antarktickou přírodu. Odjezd se téměř o týden opozdil, na vině byla ohlášená porucha lodi chilského námořnictva. Na první část cesty vyrazili výzkumníci linkovým autobusem do Vídně.

Mezinárodní výpravu tvoří sedm vědců z České republiky, jeden Slovák a Brit. “Jsem trochu nervózní, ale předpokládám, že to bude velká zkušenost nejen z pracovního hlediska. Měli jsme školení, jak se na Anarktidě chovat, a udělal jsem si i slaňovací kurz, abych byl připraven na všechno,” řekl účastník expedice Michal Zeman.

Devítičlenná výprava měla na základnu Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse vyrazit v neděli, nakonec ale musela odjet o pět dní později. Důvodem je porucha lodi chilského námořnictva, která měla expedici přepravit z Punta Arenas na chilskou stanici na Antarktickém poloostrově.

Každý výzkumník má dvě zavazadla vážící maximálně 22 kilogramů. “Jedno zavazadlo je na osobní věci, od spodního prádla až po bundy a náhradní boty. Druhé zavazadlo je vyhrazeno pro vědecké přístroje,” řekl vedoucí Českého antarktického výzkumného programu Daniel Nývlt. Vědci by se z Antarktidy měli vrátit koncem března.

Expedice na ostrov Jamese Rosse pořádá univerzita téměř 15 let. Kromě dlouhodobého sledování dopadů změn klimatu na jednotlivé složky životního prostředí čeká v tomto roce odborníky také práce na novém výzkumu.

Stanice Johanna Gregora

V rámci spolupráce s Portugalským národním antarktickým programem budeme sledovat vazby mezi osídlením odledněných ploch různými mikroorganismy a rostlinami a ústupem ledovců, a to v řádech tisíciletí, ale i jednotlivých let. Tento výzkum se zaměřuje na celou oblast Antarktického poloostrova a my jej kompletně zajišťujeme na východním pobřeží,” uvedl už dříve Nývlt.

Druhá expedice zamíří na Nelsonův ostrov

Koncem ledna vyrazí do Antarktidy ještě další šestičlenná expedice, konkrétně na Nelsonův ostrov v souostroví Jižní Shetlandy. Bude tam sbírat vzorky pro další výzkum. Expedice se zaměří na výzkum místní bioty, na technické zajištění dlouhodobých monitoringů klimatu a sběr vzorků pro kolegy z různých výzkumných institucí. Součástí výpravy bude i údržba stávající provizorní stanice, která má v některé z příštích sezón projít generální rekonstrukcí.

Přečtěte si  Kofola kupuje tradiční moravské pivní značky Holba, Litovel a Zubr

Stát letos finančně nepřispěl, výzkum hradí univerzita sama

Letošní expedice mají méně účastníků než v minulých letech, příčinou je dlouhodobě nevyjasněné financování Českého antarktického výzkumného programu. Obě výpravy prozatím hradí přírodovědecká fakulta, zároveň pokračují jednání s ministerstvem školství o optimálním zajištění dlouhodobého financování aktivit České republiky v Antarktidě. Kontinuální vědecká činnost je totiž podmínkou pro udržení konzultativního členství České republiky v systému Smlouvy o Antarktidě. Konzultativní statut má pouze 29 států světa, které mohou spolurozhodovat o tom, jaké aktivity je možné v Antarktidě v současnosti a v budoucnu vykonávat.

Mendelova polární stanice je výzkumná stanice v Antarktidě na pobřeží ostrova Jamese Rosse, která byla zřízena brněnskou Masarykovou univerzitou v roce 2007. Založil ji polárník Pavel Prošek. Vybudováním stanice se ČR stala 26. státem s vlastní vědeckou základnou na kontinentu. 

Autor: alka Zdroj: ČTK, Masarykova Univerzita Foto: Muni.cz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*