Na Velehrad dorazilo 30 tisíc poutníků, Czerny přirovnal Rusko k babylonské věži

Cyrilometodějské oslavy na Velehradě. Letos bez omezení.

Cyrilometodějské oslavy na Velehradě 4. a 5. července letos navštívilo na třicet tisíc lidí. Výtěžek z benefičního Večera lidí dobré vůle, na kterém vystoupil Hradišťan či Anna K. přesáhl milion korun. Moravská národní pouť se koná každoročně od roku 1863.

První den cyrilometodějských oslav vyvrcholil benefičním koncertem, kterým provedli moderátoři Marcela Augustová a Jiří Václavek. Večer lidí dobré vůle zahájil Velkomoravský chorál Jiřího Pavlici s Hradišťanem. Na podiu se vystřídali Sbor Stojanova gymnázia, Akademický sbor Žerotín, Slovácký komorní orchestr i Filharmonie Bohuslava Martinů. Nechyběla ani zpěvačka Anna K.

Večerní koncert měl benefiční rozměr. Celkově se vybrala částka téměř 1,1 milionu korun. Lidé posílali dárcovské SMS a vázané finanční dary. Peníze dostane nadační fond ADIUVARE, rozdělí je mezi potřebné studenty z ČR a válkou postižené Ukrajiny.

Babylonské věže jsou odsouzeny k pádu

Druhý den oslav zahájily ranní mše v prostorách velehradské baziliky. Hlavní slavnostní mši vedl kardinál Michael Czerny, rodák z Brna a jeden z nejbližších spolupracovníků papeže Františka. Ve svém kázání hovořil o válce na Ukrajině a pomoci uprchlíkům.

Současné Rusko přirovnal k babylonské věži. „Snaha zvrátit běh dějin a obnovit staré impérium vede dnes k zločinné válce vedené nejen proti svobodné Ukrajině, nýbrž proti celému civilizovanému světu. Dějiny nás však učí, že všechny babylonské věže pýchy, lži a násilí, všechny uzavřené společnosti, jsou odsouzeny k pádu,“ řekl Czerny v kázání.

Kristova církev má podle něj v nynějším zraněném světě sloužit jako polní nemocnice a učitelka vnitřního pokoje. Připomněl, že vstřícnost vůči cizincům a přistěhovalcům je jedním z božích příkazů, prostupujících celé Písmo svaté.

Rodák z Moravy také zdůraznil, že Česká republika patří ke státům, které prokázaly velkorysost vůči obětem války na Ukrajině. „O České republice se říká, že patří k nejvíce ateistickým zemím Evropy. Avšak právě ochota ujmout se lidí v nouzi svědčí o tom, že Kristus a jeho láska jsou v této společnosti přítomni. A to i v srdcích lidí, kteří se k církvi nehlásí.”

Letos bez omezení

Během úterního dne byly také otevřeny výstavy ve Stojanově gymnáziu. Poutníci měli rovněž opět příležitost rozšířit Velehradský rukopis.

Přečtěte si  Dlouholetá práce ochranářů a dobrovolníků se vyplácí: po letech pálavského borytobraní už není skoro co vytrhávat

Celkově navštívilo Dny lidí dobré vůle, jak se moravská národní pouť oficiálně nazývá, na třicet tisíc lidí. Po dvou letech se cyrilometodějské oslavy na Velehradě konaly bez omezení.

Moravská národní pouť na Velehrad se koná každoročně od roku 1863. Je spjata s oslavou svátku slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, kteří jsou uznáváni jako hlavní patroni Moravy a spolupatroni Evropy. Od roku 1990 nesou cyrilometodějské oslavy na Velehradě oficiální název Dny lidí dobré vůle.

Autor: pjk, foto: Církev.cz

Doporučujeme


1 Comment

  1. “Snaha zvrátit běh dějin a obnovit staré impérium vede dnes k zločinné válce vedené nejen proti svobodné Ukrajině, nýbrž proti celému civilizovanému světu. Dějiny nás však učí, že všechny babylonské věže pýchy, lži a násilí, všechny uzavřené společnosti, jsou odsouzeny k pádu …“

    Je nešťastné zaplétat politiku do křesťanského obřadu – to by měl kanadský kardinál vědět.
    Dovolil bych si jen poznamenat, že všechny znaky impéria vykazuje také USA – s tím rozdílem, že nejde o staré, ale o nové impérium – taktéž odsouzené k pádu.
    American imperialism
    https://en.wikipedia.org/wiki/American_imperialism

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*