Železniční odbory z jižní Moravy chtějí stávkovat za režijní jízdné

Železniční odbory hrozí na jižní Moravě od 30. ledna stávkou. Kraj ve vlacích, které si objednává od Českých drah, neuznává zaměstnanecké režijní jízdenky. Odboráři to považují za nezákonné.

Náměstek hejtmana Roman Hanák (ČSSD) již dříve uvedl, že kraj nemůže režijní jízdenky uznávat kvůli tomu, že má s Českými drahami uzavřené tzv. brutto smlouvy. Znamená to, že tržby jsou záležitostí kraje a nikoli dopravce. Kraji by se v případě uznávání režijních jízdenek snížily tržby z jízdného.

Neuznávání režijní jízdenky odporuje zákonu

Odboráři stávku zahájí v případě, že se nepodaří dojít k dohodě, která by podle nich odpovídala platnému zákonu o režijním jízdném, vyplývá z prohlášení odborářů, které dnes zveřejnili na webu Odborového sdružení železničářů (OSŽ).

“Stávkový výbor OSŽ konstatuje, že přes veškeré dosavadní vyjednávání mezi zúčastněnými stranami a opakované připomínání důležitosti dořešení této problematiky ze strany odborových organizací bohužel do dnešního dne nebyla v duchu platné právní úpravy zajištěna možnost pro všechny držitele režijek využívat na základě časového příplatku k režijce vlaky ČD objednávané Jihomoravským krajem,” uvedl v prohlášení předseda OSŽ Martin Malý.

Stávkový výbor považuje situaci za nepřijatelnou a vyzývá obě strany, tedy dopravce a kraj, k co nejrychlejšímu vyřešení situace. Rozsah případné stávky zatím není zřejmý. “O přesném rozsahu a době trvání stávky bude OSŽ jednat ve spolupráci s ostatními odborovými organizacemi na železnici,” uvedl Malý.

Jízda za příplatek k režijní jízdence

Podle mluvčího Českých drah Radka Joklíka už je však v tuto chvíli vzájemně schválený princip, podle něhož si držitelé režijních jízdenek budou moct za 1500 korun na rok dokoupit časový příplatek opravňující k jízdám osobními a spěšnými vlaky v Jihomoravském kraji. “Aktuálně se programuje. Již od prosince jsme deklarovali, že zahájení prodeje tohoto nového příplatku bude možné nejdříve v únoru. Nyní ještě zbývá dořešit některé otázky ohledně zdanění a ochrany osobních údajů. Dohoda s krajem by mohla být definitivně uzavřena do konce ledna,” řekl dnes Joklík.

Zaměstnanci ČD, kteří pracují pro krajský integrovaný systém, si také mohou koupit roční kupón za 480 korun, který je opravňuje používat dopravní prostředky v tomto systému.

Přečtěte si  Jihlava se dočká moderního dopravního terminálu. Správa železnic připravuje velkou rekonstrukci nádraží

Nová smlouva kraje a ČD je platná od středy do konce roku 2022. Je v ní i možnost prodloužení o další tři roky. ČD zajišťují veškerý provoz osobních a spěšných vlaků v kraji. Dosud měl kraj uzavřenou tzv. netto smlouvu, což znamenalo, že riziko tržeb nesl dopravce.

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: pxhere.com

Doporučujeme


1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*