Olomouc po kyberútoku: Služby magistrátu už fungují, pozor na podvodné e-maily

Ilustrační foto

Olomoucký magistrát pokračuje v odstraňování následků kybernetického útoku globální hackerské skupiny. Od středy bude také plně v provozu odbor živnostenský, poslední, jehož agenda neběžela naplno. Magistrát tak bude poskytovat sto procent svých standardních služeb pro občany. Po útoku na městské webové stránky varuje magistrát občany před možnými phishingovými e-mailovými útoky.

“Tým IT specialistů dokázal zprovoznit veškeré agendy samosprávy a státní správy a magistrát tak poskytuje všechny služby, které občanům poskytovat má,” informoval olomoucký mluvčí Michal Folta. Odborníci upozorňují, že i nadále se budou vyskytovat menší komplikace, které dobu vyřízení některých žádostí prodlouží.

Od úterý jsou v provozu také obnovené webové stránky města, které byly pod rozsáhlým a trvalým útokem od víkendu 24. a 25. dubna. Před vstupem na samotné stránky musí uživatel počkat na krátké bezpečnostní ověření.

Město vyzývá ke zvýšené opatrnosti

“V souvislosti s útokem na webové stránky a jeho charakterem nelze s jistotou vyloučit neoprávněný přístup do databáze webové aplikace,” upozornil Folta. Jedná se podle něj například o formulář hromadné platby za odpady či o žádosti do dotačních programů. V těchto formulářích jsou obsaženy identifikační údaje a také kontakty, jako je e-mailová adresa či telefonní číslo.

Ihned po identifikaci kybernetického útoku došlo k odstavení systému, přesunutí databází a následně k nastavení nové ochrany webových stránek. Existuje však riziko, že výše uvedené identifikační a kontaktní údaje obyvatel města mohou být zneužity, především k cíleným phishingovým útokům. Odborníci proto upozorňují, aby byli lidé pozornější vůči podvodným e-mailům ve své elektronické poště.

“Na vyšetřování kybernetického útoku magistrát nadále úzce spolupracuje s odborníky, policií, Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost a také s Úřadem pro ochranu osobních údajů,” doplnil mluvčí Folta.

Phishing je podvodná technika používaná k získávání citlivých údajů (hesla, čísla kreditních karet a apod.) v elektronické komunikaci. K nalákání důvěřivého uživatele dochází typicky prostřednictvím podvodných mailů.

Zdroj: město Olomouc, foto: Pixabay

Související články

Přečtěte si  Festivalový půlmaraton v neděli omezí dopravu v několika ulicích Zlína. Omezení se dotknou také MHD

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*