Osobnost Moravy získali bratři Pospíšilové, výtvarník Surma je stříbrný

Bratři Jindřich a Jan Pospíšilové svého času zcela ovládli unikátní sportovní disciplínu zvanou "kolová".

Hlasování šestého ročníku internetové ankety Osobnost Moravy skončilo 12. prosince úderem dvanácté hodiny. Vítězství letos slaví legendární bratři Pospíšilové, kteří proslavili kolovou. Organizátoři vítězné dvojici předají cenu v podobě skleněné trofeje s moravskou orlicí.

Legendární bratrské duo

Když se řekne „kolová“, tak se pamětníkům okamžitě vybaví legendární dvojice bratrů Pospíšilových. Auru neporazitelnosti drželi v tomto odvětví sálové cyklistiky po tři dekády. Jindřich a Jan Pospíšilovi jsou mimo jiné dvacetinásobní mistři světa a dvacetipětinásobní mistři Československa. Po ukončení své hráčské kariery se oba rodáci z Brna dali na trenérskou dráhu.

“Oba bratři díky svým úspěchům zvýšili ve světě povědomí o našem státu i naší zemi Moravě a stali se vzorem poctivého přístupu, bojovnosti a obětavosti pro mladou generaci.  Za tuto skutečnost jim patří nejen náš srdečný dík, ale nyní také hlavní cena Osobnost Moravy 2021,” uvedl koordinátor a jednatel ankety Stanislav Blažek ze spolku Moravská národní obec.

Podle něj je cílem ankety upozornit na skutečnost, že je na Moravě celá řada obdivuhodných osobností. “Ve svých oborech lidské činnosti a tvořivosti natolik vynikají, že se výrazně podílejí na utváření dobrého jména nejen naší země Moravy, ale i celé České republiky,” vysvětlil Blažek.

Druhé místo obsadil uznávaný malíř a restaurátor Radomír Surma

Stříbrný restaurátor, bronzový historik

Anketa letos celkově shromáždila 17 755 hlasů. Vítězi se na základě přibližně sedmi tisíc hlasů stali Jindřich a Jan Pospíšilovi. “Oběma vítězům bude předána připravená hlavní cena v podobě unikátní skleněné trofeje s moravskou orlicí,” informoval Blažek.

Na druhém místě se umístil olomoucký akademický malíř a restaurátor Radomír Surma, který zaslouženě obdržel taktéž velmi slušný počet 5 836 hlasů. Pomyslné stupně vítězů doplňuje na třetím místě ankety počtem 2 262 hlasů rodák z města Svitavy, uznávaný historik, vysokoškolský pedagog, spisovatel a publicista JIŘÍ PERNES. “Také osobnosti na druhém a třetím místě se mohou těšit nejen na pěkný pamětní list, ale také na obdobnou skleněnou trofej menších rozměrů,” doplnil koordinátor ankety.

Čtvrtou pozici obsadila paní Jarmila Vítoslavská. Tato žena žijící nedaleko soutoku řek Bečvy a Moravy v hanácké obci Troubky na Přerovsku se zabývá vyšíváním ubrousků, ubrusů, deček, až po ušití a vyšití kompletního kroje z moravské Hané. Na pátém místě se umístil jeden z předních moravských odborníků v oboru vinařství, vinohradnictví a šlechtění révy vinné Miloš Michlovský.

Přečtěte si  Vzpomínka na Jana Zajíce: Šumperk uctil jeho oběť za svobodu
Loni suverénně vyhrál Roman Horký

V minulosti uspěli spisovatelé či hudebníci

Loni anketě Osobnost Moravy dominoval hudebník Roman Horký. Předchozí ročníky přinesly ocenění Osobnost Moravy pro spisovatele Jiřího Jilíka (2016), moravského lidového barda Jiřího Pavlicu (2017), majitele hojně navštěvovaného arboreta Makču Pikču Radima Slabého (2018) a moderátora, baviče a zpěváka Luďka Urbánka “Savanu” (2019).

Autor: pjk, zdroj: Moravská národní obec, foto: archiv bratrů Pospíšilových, Roman Horký

Doporučujeme


1 Trackback / Pingback

  1. Mediální ohlasy na anketu Osobnost Moravy – Moravská národní obec – Za Moravu

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*