Osobností Moravy je fotograf, který předpověděl tornádo

Michal Viktorýn alias Wiki Suaréz, vítěz ankety Osobnost Moravy 2022

Další ročník ankety Osobnost Moravy dospěl ke svému konci. Letos se sešlo přes osmnáct tisíc hlasů. Vyhrál fotograf a amatérský meteorolog Michal Viktorýn, který stojí za oblíbenou stránkou Počasí online Morava. Mezi nominovanými se objevil i zesnulý zpěvák Pavel Novák.

Sečteno, podtrženo. Osobností Moravy 2022 je Michal Viktorýn alias Wiki Suaréz. Ve známost vstoupil zejména díky předpovědi tornáda, které řádilo na jihu Moravy. Jako první prakticky přesně předpověděl ničivost tornáda, jaké naše země ještě nezažila. Fotograf a amatérský meteorolog stojí také za stránkou Počasí online Morava, která má na Facebooku přes sedmdesát tisíc sledujících. Na vítěze čeká skleněná trofej s moravskou orlicí, kterou převezme na příštím Dni za Moravu.

Na druhém místě skončil etnograf a organizátor kulturního života Milan Zahradník. Bez něj se neobejde prakticky žádná akce v obci Bezměrov na Hané. Třetí příčku obsadil herec, režisér a disident Ludvík Kavín. Tento rodák z moravské metropole dlouhodobě žije ve Vídni, kam uprchl za komunistického režimu. Mezi nominovanými se objevil také vysokoškolský pedagog a nakladatel Jakub Novotný, který je celoživotně spjatý se západomoravskou Jihlavou.

Osobnost Moravy 2022 – pořadí hlasování

1. MICHAL VIKTORÝN | 9 718hlasů
2. MILAN ZAHRADNÍK | 3 204 hlasů
3. Mgr. LUDVÍK KAVÍN | 2 063hlasů
4. PAVEL NOVÁK | 1 561hlasů
5. Ing. JAKUB NOVOTNÝ, Ph.D. | 1 528hlasů

Anketu zasáhla tragická zpráva

Letošní ročník bohužel zasáhlo úmrtí jednoho z nominovaných. V průběhu hlasování nás navždy opustil zpěvák Pavel Novák mladší. Tento hudebník, kameraman a potápěč pokračoval v rodinné tradici, kterou započal jeho slavný otec.

Zpěvák a moderátor Pavel Novák mladší v průběhu hlasování tragicky zahynul.

“Zanechal za sebou mnoho pěkných písniček, které nás budou stále provázet. Například nádherná píseň ‘Nad Moravou svítá’ nám nikdy nedovolí zapomenout na tohoto významného syna země Moravy,” uvedl k tragické zprávě koordinátor ankety Osobnost Moravy Stanislav Blažek.

Celkem se sešlo přes osmnáct tisíc hlasů. Organizátoři z Moravské národní obce už nyní avizovali pokračování ankety, která se každoročně koná od roku 2016. “Všem nominovaným, nominujícím a hlasujícím děkujeme za účast. Budeme i nadále poukazovat na výjimečné Moravanky a Moravany, kteří vynikají v nejrůznějších oborech lidské činnosti,” dodal za organizátory Stanislav Blažek.

Přečtěte si  Brněnská přehrada se chystá na zimu. Hladina klesne o pět metrů kvůli bezpečnosti a údržbě

V minulosti cenu Osobnost Moravy získali hudebník Jiří Pavlica, spisovatel Jiří Jilík či legendární mistři kolové bratři Pospíšilové.

Autor: pjk, zdroj a foto: Moravská národní obec

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*