Ostrava ocenila zemřelého ředitele zoo. Petr Čolas věnoval zvířatům celý život

Cenu města Ostravy in memoriam převzali synové.

Dlouholetý ředitel ostravské zoo Petr Čolas odešel náhle na konci srpna ve věku 55 let. Ostrava ocenila jeho zásluhy cenou města in memoriam. Z rukou ostravského primátora Tomáše Macury převzali ocenění synové Filip a David.

Odešel světový odborník

„Odešel vynikající odborník a hlavně skvělý člověk, který má hlavní zásluhu na tom, že se ostravská zoo stala jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů v České republice. Udělení Ceny města Ostravy bude jen malou připomínkou toho, jak nesmazatelně se Petr Čolas svou prací zapsal do historie města,“ řekl při příležitosti udělení ceny primátor Ostravy Tomáš Macura.

Petr Čolas se zabýval ochranou přírody, studiem primátů a dalších zvířat po celý svůj aktivní život. Rodák z Ostravy začínal po absolvování Vysoké školy zemědělské v Brně jako zootechnik na státních statcích. Do Zoologické zahrady Ostrava nastoupil v roce 1990, o čtrnáct let později se stal jejím ředitelem.

Patřil k nejuznávanějším světovým odborníkům na záchranný chov zvířat v lidské péči. Ostravskou zoo zapojil do celosvětových programů záchranného chovu. Byl propagátorem jednotné chovatelské a ochranářské strategie moderních zoologických zahrad, jejichž filozofií je ochrana druhů nejen ex situ, ale zejména in situ, tedy v místě přirozeného výskytu druhů.

Petr Čolas

Proměnil zoo k nepoznání

Pod jeho vedením prošla ostravská zoo výraznou modernizací. Prosazoval zlepšování prostředí chovaných zvířat, modernizaci a výstavbu pavilonů tak, aby expozice byly co nejpřírodnější a největší. Za jeho éry se rekonstruoval například pavilon hrochů, vybudoval se pavilon evoluce, pavilon pro slony, hlavní vstup do areálu, safari asijských kopytníků nebo Návštěvnické centrum, které je střediskem ekologické výchovy v zoo.

Za jeho působení ve funkci ředitele se ostravská zoo stala jednou z nejnavštěvovanějších míst na Moravě a ve Slezsku i v celé republice. Podle vedení města se stala místem odpočinku i poučení a vítaným cílem pravidelných procházek pro mnoho Ostravanů, zejména pro rodiny s dětmi.

Petr Čolas zemřel náhle 25. srpna ve věku 55 let.

Zdroj: město Ostrava, Zoo Ostrava, foto: město Ostrava

Související články

Přečtěte si  Lesníci zaplaví vysychající lužní lesy pod Hodonínem a v oboře mezi Lednicí a Břeclaví. Cyklisty by voda ohrozit neměla

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*