Ostravská zoo se raduje z malých papoušků, nechybí vzácný ara

Dva malí samci druhu ara arakanga

Zoologické zahradě v Ostravě se letos podařilo rozmnožit deset papouščích druhů. Jedním z nich je vzácný ara arakanga. Dvě mláďata už opustila hnízdní boudu a začínají se odvažovat do venkovní voliéry.

Zoo Ostrava tyto pestře zbarvené velké papoušky chová nepřetržitě od roku 1976. “Tehdy byl do Ostravy dovezen pětiletý samec a několik dalších jedinců, kteří se ale nikdy nerozmnožili. V roce 1998 zoo přivezla šestiletou samici, která s původním samcem vytvořila chovný pár. První mláďata vyvedli v roce 2006 a i v následujících letech se úspěšně rozmnožovali,” informovala tisková mluvčí zoo Šárka Nováková. Samec pak v roce 2010 onemocněl a uhynul.

Nového chovného samce (*1991) se podařilo získat od dva roky později. “S původní samicí také vytvořil harmonický chovný pár. Zpočátku se jim odchovy nedařily, ale poslední dva roky už byli jako rodiče úspěšní. Letos poprvé odchovali dvě mláďata,” doplnila Nováková.

Mláďata už jsou k vidění

Dva malí samci se vylíhli v půlce července, ale teprve v tomto období opustili hnízdní dutinu. “U papoušků to není nic neobvyklého, mláďata se líhnou značně nevyvinutá, proto tráví v bezpečí dutiny tak dlouhou dobu. Po vylétnutí už jsou dorostlá do velikosti dospělých a plně opeřená,” vysvětlila Nováková. Od rodičů jsou mladí arové tohoto druhu na první pohled téměř nerozeznatelní, jen kůži kolem očí nemají tak výrazně zvrásněnou.

­Ara arakanga patří mezi velké druhy papoušků – měří okolo 85 cm a největší jedinci mohou vážit bezmála 1,5 kg. Vyskytuje se v tropických deštných lesích, na savanách a plážích Střední a Jižní Ameriky. K hnízdění vyhledává velké přírodní dutiny až 40 m vysoko nad zemí. V hnízdním období tvoří páry, mimo dobu hnízdění žije v malých skupinkách. Ačkoliv je v mezinárodním Červeném seznamu zařazen jako málo dotčený druh, jeho populace má v důsledku ničení lesních porostů klesající tendenci. Početnost se odhaduje na méně než 50 000 jedinců, může to být ale také jen 20 000. Arové patří mezi dlouhověká zvířata, běžně se dožívají 40 až 50 let, v lidské péči se mohou dožít až 75 let.

Přečtěte si  Velká kontrolní akce v ostravské MHD. Každý čtrnáctý cestující byl černý pasažér

Zdroj a foto: Zoo Ostrava

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*