Pandemie nezastavila boom minipivovarů. Na Moravě loni vznikly další

Ilustrační foto

Na Moravě v loňském roce vzniklo hned několik nových minipivovarů. Stalo se to navzdory koronavirové situaci, která podobným podnikům nepřeje. Zároveň ale nelze zaručit, zda se tento počet nebude rychle měnit, upozorňují odborníci z Mendelovy univerzity. Části podniků se podařilo přizpůsobit se situaci, některé se ale potýkají s vážnými problémy. Vyplývá to i z názorů oslovených provozovatelů minipivovarů.

Koronavirus odsouvá nové projekty

„Velká část těchto pivovarů je restauračního rázu. Ta je samozřejmě pandemií nejvíce ohrožená, protože naráz přišla v podstatě o obě živnosti, tedy nejen tu pivovarskou, ale zároveň i restaurační. Pivovary logicky hledají i nové formy prodeje jako jsou výdejní okénka,” uvedl Tomáš Gregor z Mendelovy univerzity v Brně.

Nejistou situaci podle něj dokládají některé odsouvané investice. Například otevření Pivovarského domu Poupě, který má navázat na brněnské působení slavného sládka Františka Ondřeje Poupěte (Franz Andreas Paupie), se odsouvá už poněkolikáté.

„V dopadu koronakrize je velký rozdíl mezi mikropivovary, které se zabývají převážně výrobou takzvaných craft beer prodejných v lahvích, a mezi malými pivovary, produkujícími klasická kvalitní piva, kterým vždy lépe slušely sudy. Segment čepovaného piva je samozřejmě postižen řádově víc, než segment piva lahvového,” uvedl Marek Tichý z Pivovarského domu Poupě.

„V centru Brna investoři chystají i další projekty, podobně jako v Boskovicích či Lednici. Jednou se určitě vrátí výroba piva i do Vyškova, i když zřejmě v jiném rozměru než v minulosti,” uvedl Filip Vrána z Mendelovy univerzity, který fenomén minipivovarů dlouhodobě pozoruje.

Situaci navzdory

Jedním z pivovarů, který otevřel ve složitých časech (v prosinci 2020, pozn. red.), je brněnský EFI Pivovar spojený s hotelem, wellness a restaurací. „Doba na otvírání nejen pivovarů je složitá. Přesto si myslíme, že spolu s naším e-shopem, kde zajišťujeme distribuci hlavně chlazeného vakuově baleného jídla a piva, to zvládneme a lidem pivo dokážeme doručit až domů, když na něj nemůžou do restaurací,” uvedl Tomáš Urbánek z EFI Pivovaru.

Na Hané vznikl ve Velké Bystřici nový minipivovar Tvarg. Stojí za ním David Kapsia, zakladatel úspěšného pivovaru Kosíř v Lhotě pod Kosířem. Název Tvarg odráží spojení výroby piva a oblíbených tvarůžků.

Jedním z minipivovarů vzniklých uprostřed koronakrize je Tvarg ve Velké Bystřici spojující výrobu piva a tvarůžků.

Snažíme se přizpůsobit

Nastalá situace donutila minipivovary ke změně fungování. Podle názorů jejich provozovatelů pomohla zpravidla orientace na lahvové či plechové pivo. S vážnými problémy se setkávají zejména pivovary úzce spojené s gastrem.

„Situace na trhu se dotkla i nás. Zefektivnili jsme výrobní procesy a rozšířili sortiment. Ve větší míře jsme se zaměřili na výrobu plechovkového piva, v kterém vidíme potenciál do budoucnosti,” uvedl Martin Šibal, majitel skupiny Czech Craft Beers, která provozuje značky Lucky Bastard a Moravia.

Přečtěte si  Mezi nejlepší města pro podnikání na Moravě patří krajská centra. Překvapila obě Meziříčí

Podle sládka Petra Hauskrechta „čínská chřipka” srazila do kolen především gastro segment. Pivovary, které jsou na jeho fungování bytostně závislé, tedy mají v současné době velký problém. „Značná část zákazníků však nepřestala pivo pít, jen ho nekonzumuje v gastru, ale někde jinde, nejčastěji doma. V oblasti minipivovarů tak vnímáme zásadní trend přeorientování se na pivo balené a jeho prodej buď pomocí vlastního e-shopu, nebo prostřednictvím etablovaných maloobchodních hráčů,” uvedl Petr Hauskrecht, který v Brně provozuje s kolegy stejnojmenný pivovar.

Podle něj pandemie urychlila mimo jiné trend přechodu minipivovarů na balení do plechovek. „V této oblasti vnímáme v posledních měsících asi největší posun. Následující měsíce jistě otevření nových malých pivovarů příliš přát nebudou, avšak jsem přesvědčen, že ve střednědobém horizontu se ještě najde mnoho investorů, kteří budou tuto oblast podnikání považovat za zajímavou,” dodal Hauskrecht.

„Vsadili jsme na rozvoz, což se už loni osvědčilo. Nejvíce toho prodáme přes facebookové stránky,“ uvedl podle serveru iDnes.cz jeden ze zakladatelů Podřevnického pivovaru ve Zlíně Michal Navrátil.

„Sudy jsou téměř na nule a jediný obrat nám teď dělá prodej lahví. Alternativně jsme otevřeli webový e-shop a přes něj prodáváme láhve, které lidem vozíme domů a dodáváme je i do obchodů. To nás drží nad vodou. I když je proces náročnější na logistiku, musíme se snažit a neházet flintu do žita,“ uvedl pro server Deník.cz Vladan Smutný z minipivovaru Chomout u Olomouce. Podle něj ale zatím minipivovar nemusel propouštět zaměstnance.

Propad tržeb o třicet procent zaznamenal u sudového piva minipivovar Jadrníček v Náměšti na Hané. „Ze sudového piva se prodávají jen menší patnáctky a dvacítky, které si lidé berou domů, jinak nic. Všechno, co jsme měli v sudech, jsme tedy nalahvovali. Máme výdejní okénka snažíme se proniknout i do obchodů,“ citoval Deník spolumajitele pivovaru Luboše Jadrníčka.

V obtížné situaci se ocitl i pivovar Welzl v Zábřehu na Moravě, kde výroba sudového piva dominuje. „Nemáme segment lahvového piva, takže jsme na dvaceti procentech obvyklé výroby. Ztráty za loňský rok jsou značné,“ zmínil podle serveru jednatel společnosti Tomáš Kozák.

Zdroj: Mendelova univerzita, stránky minipivovarů, foto:

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*