PBS odmítá tvrzení, že při útoku na ropná zařízení byly použity motory vyrobené na Moravě

Bezpilotní letoun s motorem pbs-TJ100 z Velké Bíteše

Společnost První brněnská strojírna (PBS) Velká Bíteš ze skupiny PBS Group dnes slovy marketingového ředitele Marka Fialy odmítla, že by její motory typu TJ100 byly použity při nedávných útocích na ropná zařízení Abkajk a Churajs v Saúdské Arábii. Informaci přinesla agentura AP, která zmínila s odvoláním na analytiky, že střela nalezená na místě sobotního útoku disponuje proudovým motorem z produkce PBS TJ100. Podle Fialy je firma přesvědčená, že jde pouze o kopie motorů PBS.

Ropná zařízení Abkajk a Churajs minulou sobotu zachvátil požár poté, co je zasáhlo několik střel. K odpovědnosti za akci se přihlásili jemenští povstalců z řad Húsíů, jejichž spojencem je Írán.

Motor PBS TJ100 dodáváme do více než deseti zemí světa konkrétním a předem ověřeným uživatelům. Zcela jednoznačně však dementujeme informaci, že bychom naše proudové či jiné motory dodali do Íránu či jeho spřátelených zemí. Rovněž dementujeme informaci, že střela (nalezená na místě útoku v Saúdské Arábii pozn.red) byla poháněna českým turbínovým motorem TJ100,” řekl ČTK Fiala.

Teherán zapojení do incidentu odmítá. Saúdskoarabské ministerstvo obrany ale ve středu oznámilo, že trosky nalezené po útocích jsou důkazem, že za agresí namířenou proti saúdskoarabské ropné infrastruktuře je Írán.

Na vývoz motoru typu TJ100 do Íránu je podle Fialy uvaleno embargo a spadá do kategorie zboží podléhajícího vývozním regulacím. “Po naší interní analýze fotografií pořízených po útocích na Saúdskou Arábii jsme přesvědčeni, že se jedná o kopie našich motorů, se kterými jsme se již v minulosti setkali,” dodal Fiala.

Saúdská Arábie podle AP tvrdí, že na místě útoku byla nalezena střela s plochou dráhou letu a bezpilotní letoun. Podle expertů, které AP oslovila, se nalezená střela podobá raketě Quds-1 (Kuds-1), již v červenci šíitští povstalci v Jemenu vystavili na přehlídce zbraní vysílané v televizi.

AP se o motoru z České republiky zmínila, když se zabývala tím, zda mohla být střela vypálena z víc než 1000 kilometrů vzdáleného Jemenu. “Nicméně analytici se jednoznačně shodli na tom, že střela se svým malým, v ČR vyrobeným turbínovým motorem TJ100, má dosah maximálně 700 kilometrů,” napsala agentura.

Proudový motor PBS TJ100

Proudový motor PBS TJ100 byl vyvinut pro bezpilotní prostředky, střely, lehká sportovní letadla a větroně s přídavným motorem. Výhodou je kompaktní provedení, nízká hmotnost 19,5 kg s tahem do 1 300 N a nízká spotřeba paliva v dané výkonové kategorii. Výkon generátoru je 750 W. Jedna z variant motoru PBS TJ100 umožňuje přistání na vodě. Motor PBS TJ100 je jednohřídelový proudový motor složený z radiálního kompresoru, radiálního a axiálního difuzoru, prstencové spalovací komory, axiální turbíny a pevné výstupní trysky.

Přečtěte si  Zámeček Pohansko láká na novou archeologickou expozici plnou audiovizuálních prvků

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: PBS

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*