Počet nezaměstnaných je nejnižší od roku 1997. Rozdíly mezi regiony jsou stále velké

Ilustrační foto

V červnu v celé republice ubylo nezaměstnaných. Bez práce bylo 195.723 lidí, což je o 4952 méně než v květnu. Procentuální míra nezaměstnanosti dosáhla 2,6%. Podle údajů Úřadu práce jde o nejnižší hodnotu od května 1997, kdy bylo bez práce 193.442 lidí. Nadále se zvyšoval počet volných pracovních míst.

Křivky nezaměstnanosti se v uplynulém měsíci vyvíjely standardně. Ze strany zaměstnavatelů stále přetrvává zájem o nové zaměstnance, převážně v technických a dělnických oborech. Trh práce ovlivňují též sezonní práce, které jsou v plném proudu,” uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková. Červen bývá každý rok měsícem s nejnižší mírou nezaměstnanosti, od července pak obvykle stoupá.

Nejmenší nezaměstnanost je v okresech Zlín , Uherské Hradiště a Vyškov, kde také počet volných míst výrazně převyšuje počet uchazečů o zaměstnání. Na Zlínsku dokonce víc než dvojnásobně.

Nejvyšší míra nezaměstnanosti je stále na Znojemsku, Hodonínsku a v okresech Bruntál, Ostrava-město, Karviná. Okres Karviná pociťuje také největší rozdíl mezi počtem uchazečů o práci a volnými místy. Uchazečů je pětkrát víc než nabízených pracovních pozic.

Nezaměstnanost v okresech Moravy a Slezska.
Šedě podbarvené okresy evidují stále více uchazečů o práci než je volných míst.

V celostátním porovnání je podíl nezaměstnaných na Moravě a ve Slezsku o něco vyšší než v Čechách. průměrnou nebo vyšší nezaměstnanost než je celorepublikový průměr zaznamenala celá polovina moravských a slezských okresů, včetně největších měst Brna a Ostravy.

Autor: red Zdroj: ČTK, mpsv.cz Foto: pixabay.com

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*