Pohotová reakce z Rakouska. Mezi prvními na území zasaženém tornádem zasahovaly dvě helikoptéry a stovka záchranářů od našich jižních sousedů

Jsem už od minulého čtvrtka v šoku. Už asi po sté jsem se během sledování večerních zpráv a předpovědi počasí na ČT24 rozčiloval ve svém vídeňském bytě nad tím, že počasí budou zas mít jen ty Čechy – západní, jižní, severozápadní. Navíc Praha či Karlovarsko tentokrát snad i deštivé, zatím co na Moravě a Slezsku, tak jak to obyčejně bývá, vládne klasické bezvětří – bezpočasí. To jsem ovšem ještě netušil, že tentokrát kolegové z České televize sáhli hodně mimo a jejich ignorantství vůči Moravě bude mít nedozírné následky. Ve stejnou dobu již totiž na Břeclavsku řádilo tornádo o síle 4, létala auta i autobusy vzduchem, umírali první lidé, a pohled na řádící tornádo nahání strach stovkám lidí.

Česká televize při katastrofě na Hodonínsku zaspala

Jihovýchodní Morava je tradičně na horka velmi citlivý region – nejteplejší u nás, a vždy mě zaráželo, že se to nikterak neodráží v předpovědi počasí, která se Moravě na ČT24 tradičně vyhýbala velkým obloukem a pouze povrchně a paušálně občas něco prohlásila o „východu území“ či pouze jen o „východu“. Až teprve první zprávy ze studia ČT, kam byl také přizván moderátor předpovědi počasí Michal Žák, nevěštily nic dobrého. Tak jsem si přepnul na pozdní zprávy na domácím ORF, abych se třeba dozvěděl něco víc. To už byl v živém vysílaní lokální reportér někde u hranic a mluvil o probíhající katastrofě. Takže shrnuji – v předpovědi počasí na ČTV žádné varování o blížícím se silném větru, žádné varování pro místní lidi schovat se před možným tornádem… Dokonce i během řádění tornáda stále žádná zmínka ve zpravodajství.

Pohotová reakce záchranářů z Rakouska

Krátce na to již startovaly dvě záchranné helikoptéry Rakouského automotoklubu ÖAMTC, jedna z Dolního Rakouska a druhá z Vídně, aby za pomocí techniky pro noční vidění byly mezi prvními na jižní Moravě a mohly, v případu potřeby, transportovat těžce raněné okamžitě do rakouských nemocnic. Zásah byl díky silnému větru a kompletnímu výpadku proudu na místě tak nebezpečný, že jeden ze dvou záchranných vrtulníků pilotoval sám ředitel letecké záchranné služby ÖAMTC Reinhard Kraxner. Druhý z pilotů, Oliver Stastny, podle vlastních slov, do takové tmy ještě nikdy neletěl, ale díky technice pro noční vidění však oba nakonec našli místo pro přistání mezi sutinami, v epicentru, na místním fotbalovém hřišti v Mikulčicích, nabrali dva těžce zraněné a odletěli s nimi zase do Rakouska. Šlo o oběti z autobusu, který byl tlakovou vlnou smeten z vozovky několik desítek metrů na pole – jeho padesátiletý řidič a cestující, mladá dívka.

Ve stejnou dobu, tedy ještě ve čtvrtek večer, vyrazilo na 40 dalších vozidel dolnorakouského červeného kříže s celkem asi stovkou pomocníků, kteří přivezli polní lůžka s dekami. Přímo na místě pomohli asi 30 lehce zraněným Moravanům a jednu osobu přivezli sanitkou do rakouské nemocnice. Teprve další den, tedy v pátek, ukončil Rakouský červený kříž operaci, tehdy již byl na místě dostatek místních záchranářů, kteří začínali mít situaci pod kontrolou.

Radní pro zdraví ve Vídni, Peter Hacker, k situaci řekl: ,, Město Vídeň je v této obtížné situaci po boku svých českých sousedů se všemi dostupnými zdroji.” V pátek v časných ranních hodinách reagoval na události v České republice také kancléř Sebastian Kurz. Prostřednictvím sociálních médií vyjádřil upřímnou soustrast s oběťmi. „Naše soustrast patří obětem a rodinám obětí,“ řekl poté na summitu EU v Bruselu. Rovněž poděkoval rakouským pohotovostním službám, které okamžitě nabídly ČR pomoc, i když i v Dolním Rakousku působila bouře ničivé škody.

Večer poděkovala hejtmanka Dolního Rakouska, Johanna Mikl-Leitner, všem záchranářům a dobrovolníkům: ,,..Dolnorakouským hasičům za jejich neúnavné úsilí pro naše krajany a dolnorakouskému Červenému kříži za pomoc našim českým přátelům.

Autor: w.m. Foto: FB

Doporučujeme


3 Comments

  1. Škoda jen, že i takoví významní veřejní funkcionáři, jakými jsou radní pro zdraví ve Vídni, Peter Hacker, a hejtmanka Dolního Rakouska, Johanna Mikl-Leitnerová, ač si údajně všichni v Dolním Rakousku a ve Vídni uvědomují rozdíl mezi Čechy (Böhmen) a Moravou (Mähren), stejně používají pro označení “echt” Moravanů z Podluží pojmy jako “naši čeští přátelé” – podporují tak (asi tedy nevědomky) starou známou pragočeskou logiku, “kdo je z České republiky je Čech, a vy Moraváci se můžete třeba na hlavu stavět” 🙁

  2. Autor má zřejmě nějaký problém s ČT. Pravidelně sice předpověď počasí v ČT již nějakou dobu nesleduji, ale v archivu lze dohledat, že krupobití na Znojemsku a v Beskydech bylo zmiňováno již v počasí v 17.55. Předpovědět tornádo je prakticky nemožné, ale varování před silnými a velmi silnými bouřkami bylo na celém území.
    A propos, ty dva vrtulníky z Rakouska asi taky nepřiletěly jen tak od sebe, ale byla to přeshraniční spolupráce, bych si troufl tvrdit.
    Ale po bitvě každý generál a optimálně to ještě ohnout a využít.
    https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1178166999-predpoved-pocasi/221411000410624

    • ANO, na ohýbání a využívání informací, zejména pokud jde o reálie Moravy, jsou v ČT kadeti, to má pan Vojta J. úplnou pravdu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*