Před sto lety se narodil básník moravské duše Jan Skácel

Jan Skácel (1922–1989)

Letošek je rokem řady významných moravských výročí. Nepochybně mezi ně patří sto let od narození moravského básníka Jana Skácela, který je oceňován pro svou lyrickou poezii.

Jan Skácel se narodil 7. února 1922 v obci Vnorovy mezi Strážnicí a Veselím nad Moravou. Za války byl totálně nasazen. Po vysokoškolských studiích pracoval v deníku Rovnost, literární redakci brněnského rozhlasu a od roku 1963 jako šéfredaktor kulturní revue Host do domu a ROK (Revue otevřené kultury).

Po roce 1969 nesměl oficiálně publikovat, jeho texty se objevovaly jen v samizdatu a exilové literatuře. Omezené možnosti publikovaní se mu otevřely po roce 1981. Zemřel na plicní nemoc 7. listopadu 1989, nedlouho před sametovou revolucí.

V jeho dílu se promítá silný vztah k Moravě a témata dotýkající se morálky. Vynikl jako lyrický básník a autor poezie pro děti. Skácelovy básně širokému publiku zprostředkoval například hudební soubor Hradišťan známou písní Modlitba za vodu.

V roce 1988 Jan Skácel obdržel ve slovinské Vilenici Cenu za středoevropskou literaturu. Promluvil tehdy o svém vztahu k Moravě. Zvláštní rozpolcený pocit mnoha Moravanů tehdy vyjádřil slovy: Morava je podivuhodná země už proto, že je a není. Je Morava, ale nejsou Moravané, jsou Moravané , ale není Morava.

Básně předního moravského básníka jsou součástí bronzové kašny na brněnském náměstí Svobody. Pod Špilberkem mu také byla v roce 2016 odhalena socha v podobě jeho tváře složené z množství trubek, jimiž lze symbolicky vyhlížet na moravskou metropoli Skácelovýma očima.

Skácelovo století připomíná výstava

Významné jubileum připomíná řada akcí na různých místech Moravy. V Brně budou po celý rok probíhat tematické akce pod souhrnným názvem Skácel sto, přičemž řada z nich se děje přímo v den výročí, 7. února.

Moravská zemská knihovna otevírá instalaci s názvem Básně 2022. Naváže na ní výstava “A náhle jsme tu navěky…” v Moravském zemském muzeu v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu. Zde se také uskuteční předpremiéra nového dokumentu ČT Hledání Jana Skácela.

Výročí vyvrcholí večerem hudby a poezie Jukebox Skácel na Sklepní scéně Centra experimentálního divadla, kde na básníka zavzpomínají jeho souputníci. Večerem provede Miloš Štědroň.

Přečtěte si  V Ostravě odhalili památník válečným veteránům, připomíná všechny bojovníky za svobodu

Autor: pjk, foto: archiv, město Brno

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*