Přehledně: Desítky nádraží na Moravě a ve Slezsku letos projdou rekonstrukcí, plánují železničáři

Největší a nejnákladnější proměnu čeká nádraží v Havířově.

Správa železnic představila letošní plán na rekonstrukce nádražních budov. Na Moravě a ve Slezsku se jedná o desítky objektů, které získají moderní odbavovací prostory či bezbariérové přístupy. Železničáři chystají do rekonstrukcí investovat 1,75 miliardy korun.

Přibližně polovina staveb pokračuje z minulého roku, další část se zahájí v tomto roce. “V drtivé většině se dokončí ještě letos,” informovala Správa železnic.

Stavební akce se dotknou všech oblastí Moravy a Slezska

V polovině letošního roku se výrazně upravené nádražní budovy dočkají v Křižanově na západě Moravy. V rámci komplexní rekonstrukce tam vzniká mimo jiné nová čekárna, toalety, parkoviště a zastávka návazné autobusové dopravy. Obnovou dále projdou objekty v Kostelci u Jihlavy a Skleném nad Oslavou. Pokračují také opravy v Dačicích na jihozápadě Moravy.

Pět stavebních akcí čeká jižní část Moravy. Jedná se o rekonstrukci nádražní budovy v Sokolnicích-Telnici, Hrušovanech nad Jevišovkou-Šanově, Vracově, Šakvicích a Novosedlech.

V oblasti střední Moravy stavbaři zahájí práce na nádražních budovách v Olomouci-Řepčíně, Hlubočkách-Mariánském údolí, Vyškově na Moravě, Ivanovicích na Hané, Tlumačově, Třeběticích a Holešově.

Na severní Moravě půjde o Hanušovice, Ostružnou a Moravský Beroun. Na severovýchodě Moravy se jedná o Valšov, Dětřichov nad Bystřicí, Kunčice pod Ondřejníkem. Na východě Moravy pak o Lhotku nad Bečvou.

Největší projekt čeká Havířov

Nejrozsáhlejším projektem v oblasti Slezska představuje rekonstrukce havířovského nádraží, kterou plánují železničáři dokončit ještě v letošním roce. “Jde o stavbu za více než 157 milionů korun. Už v loni se nám v rámci první etapy stavby podařilo cestujícím otevřít nové odbavovací prostory,“ uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Obnovy nádražní budovy se rovněž dočká Bohumín, Opava západ, Jindřichov ve Slezsku, Kravaře, Děhylov, Louky nad Olší, Skrochovice, Studénka, Třemešná ve Slezsku Třinec a Ostrava-Svinov.

Modernizací projdou i desítky veřejných toalet

Správa železnic se v následujícím období vedle rekonstrukčních a opravných akcí na nádražních budovách bude soustředit také na zkvalitnění prostředí veřejných toalet ve vybraných železničních stanicích.

Zvýšení úrovně a kvality provozu se bude podle železničář týkat nejen zlepšení jejich stavebně technického stavu, ale také postupného vybavování toalet turnikety a elektronickými automaty dveřního zámku, aby nebylo nutné čekat na vydání klíče pokladními. Na většině míst bude možné platit bezhotovostně.

Přečtěte si  Jihlava se dočká moderního dopravního terminálu. Správa železnic připravuje velkou rekonstrukci nádraží

Zdroj: Správa železnice, foto: www.msstavby.cz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*