Při rekonstrukci radniční věže v Hodoníně otevřeli historickou schránku

Horní část radniční věže právě prochází rekonstrukcí. Pracovníci odborné firmy za pomoci vysokého jeřábu 3. května odpoledne sundali z vrcholu věže špičku s historickou schránkou. Nikdo do té doby netušil, zda se ve schránce něco ukrývá a co by se v ní mohlo nacházet. Žádné informace o schránce ani jejím obsahu totiž nebyly známy. Po sundání špičky se ukázalo, že schránka byla naposledy otevřena v roce 1999. Z této doby také pocházely jediné dokumenty, které v sobě ukrývala.

Velkým překvapením pro všechny bylo zjištění, že schránka neobsahuje nic ze starší doby. Vloženy do ní byly pouze zpráva o volebním období let 1994-1998, brožurka popisující procházku městem a jmenný seznam lidí, kteří v roce 1999 provedli oplechování věže. Schránka však rozhodně nezůstane do budoucna prázdná. Zastupitelé města chtějí příštím generacím zanechat nějakou upomínku na naši dobu a život ve městě, například mince a bankovky, noviny či městský zpravodaj, informace o covidové pandemii, tornádu, uprchlické krizi či nějaký vzkaz. Co konkrétně bude schránka obsahovat, to se dozvíme přibližně za měsíc, kdy se plánuje její návrat na špici věže radnice.

Rekonstrukcí prochází pouze horní část věže. Hlavní práce se budou týkat instalace moderního zařízení na vnější ochranu budovy před blesky, opravovat se bude část dřevěné konstrukce včetně oplechování a středový sloupek. Práce potrvají přibližně do konce měsíce července a město vyjdou na 6,7 milionu korun.

Radniční věž je součástí památkově chráněné budovy radnice z let 1902-1904. V příštím roce 10. července uplyne 120 let od jejího otevření. Velkou rekonstrukcí prošla budova v prvních letech našeho století.

Autor: red Zdroj a foto: Město Hodonín

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*