Příprava rychlodráhy na Ostravu postoupila, vzniká dokumentace úseku do Hranic

Vizualizace budoucí vysokorychlostní tratě.

Úsek vysokorychlostní tratě (VRT) Moravská brána mezi Prosenicemi a Hranicemi získá dokumentaci. Podklady pro klíčové územní rozhodnutí by podle Správy železnic měly být připraveny v příštím roce. Železničáři budou projednávat průběh prací s dalšími dotčenými aktéry.

Úsek mezi Prosenicemi a Hranicemi na Moravě projektuje společnost AFRY s dalšími mezinárodními dodavateli. Dokumentace pro územní rozhodnutí (DÚR) by měla být hotova v příštím roce. Práce budou pravidelně projednávány se všemi partnery přípravy v regionu.

Dokumentaci sestavuje společnost AFRY s dalšími mezinárodními dodavateli. Její představitelé společně se zástupci Správy železnic představili dosavadní stav prací pro úsek VRT Moravská brána I. Na podrobnější dokumentaci pro územní rozhodnutí pracuje Správa železnic s AFRY od počátku letošního roku. Železničáři intenzivně jednají s místními samosprávami.

„S návštěvou obcí jsme začali ve výrazném předstihu, tedy v době, kdy byl k dispozici pouze základní návrh tratě ze studie proveditelnosti. Nyní postupujeme do další fáze, kdy můžeme diskutovat o konkrétních opatřeních na ochranu obyvatel nebo životního prostředí,“ uvedl Ředitel odboru přípravy vysokorychlostních tratí Martin Švehlík.

Mapa VRT Moravská brána I

Jako ve hře

VRT Moravská brána I je prvním úsekem, na kterém Správa železnic zvažuje využití moderních nástrojů k prezentaci prací veřejnosti, jako je například interaktivní 3D model analogický videohernímu světu. Videa vytvořená na základě této technologie mohou efektivně ilustrovat citlivé zasazení tratí do krajiny.

AFRY je mezinárodní společnost působící v oblasti projekčně-inženýrských služeb a architektury. Podle generálního ředitele společnosti pro ČR/SR Iva Šimka využívají projektanti zkušenosti ze zahraničí. „Máme znalosti z projektů rychlých spojení z Německa, Švýcarska a Skandinávie. Pro komunikaci s veřejností chceme využít inovativní a efektivní způsob přenosu informací mezi projektovým týmem, investorem i místními. Půjde o 3D zpracování tratě, GIS portál a transparentní a otevřenou diskuzi s veřejností,“ informoval Šimek.

„Naším cílem je přinést do ČR to, co nabízíme jinde ve světě. Využíváme technologii založenou na videoherní platformě Unreal Engine, která umožňuje projektová data zobrazit zcela realisticky,“ upřesnil divizní ředitel AFRY.

Dvacetikilometrový úsek VRT Moravská brána I mezi Prosenicemi a Hranicemi je součástí nové vysokorychlostní tratě z Brna do Ostravy. Společně s VRT Moravská brána II tvoří funkční celek, který výrazně navýší kapacitu železniční dopravy. Ta může být nabídnuta k provozu nákladní či regionální dopravy. Nové tratě ulehčí stávajícímu koridoru mezi Přerovem a Ostravou, který ve velké míře využívá například dálková osobní doprava.

Přečtěte si  Veletrh URBIS 2024 se zaměří na zavádění inovací v oblasti veřejné správy, energie a dopravy

Zdroj: Správa železnic, foto: AFRY

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*