Rychlodráha pomůže regionální dopravě, slíbili železničáři v Ostravě. Dokumentaci chtějí do konce roku

Tým přípravy vysokorychlostních tratí Správy železnic představil v Ostravě projekt nových tratí představitelům Moravskoslezského kraje. Vedle technické specifikace železničáři rovněž informovali o způsobu výběru dodavatelů pro vypracování dokumentací pro územní rozhodnutí.

O rychlodráze na Moravskoslezsku jsme naposledy psali v tomto článku.

“Vysokorychlostní tratě budou pro Moravskoslezský kraj příležitostí k dalšímu rozvoji. Zkrácení jízdní doby mezi Ostravou a Brnem výrazně zvýší mobilitu obyvatel kraje. Důležitým aspektem je také napojení kraje na evropskou dopravní síť,” uvedla Správa železnic.

Nové železnice uvolní kapacitu stávajících koridorů pro osobní i nákladní dopravu. Současné tratě totiž nedokážou vyhovět vzrůstajícím požadavkům na přepravu. Část dálkových spojů se proto přesune na vysokorychlostní tratě (VRT), což přispěje k dalšímu rozvoji regionální dopravy. Uvolněná kapacita koridorů podle železničářů také umožní nákladním dopravcům zvýšit atraktivitu přepravy zboží na železnici.

Studie proveditelnosti (Brno –) Přerov – Ostrava byla projektantem již dokončena. Správa železnic ji v příštích měsících předloží ke schválení Centrální komisi Ministerstva dopravy. V rámci procesu vznikne také oponentní posudek. Výběr zhotovitele a uzavření smlouvy na zpracování dokumentace pro územní řízení a dokumentace pro proces EIA (posuzování vlivů na životní prostředí, pozn. red.), předpokládá Správa železnic na podzim tohoto roku.

“Finanční prostředky na přípravu a výstavbu VRT budou rozloženy do delšího časového období. Zapojení nových tratí do transevropské sítě TEN-T umožní využití evropských dotačních titulů. Správa železnic nicméně hledá i další způsoby financování tohoto významného infrastrukturního projektu,” informovali železničáři.

Rychlé jako TGV

VRT v kraji jsou projektovány jako dvoukolejné s provozní rychlostí 320 km/h. Svým vzhledem se výrazně neliší od stávajících tratí. Jejich přidanou hodnotou představuje právě rychlost, které je možné dosáhnout díky přímějšímu trasování. Nové vlaky podle Správy železnic nebudou sloužit pouze Ostravě, ale i dalším částem regionu. Možnost přejíždění rychlých souprav mezi železničními sítěmi v budoucnu umožní vedení spojů i do Havířova či Frýdku-Místku.

Zdroj: Správa železnic, foto: vysokorychlostni-zeleznice.cz

Související články

Přečtěte si  Veletrh URBIS 2024 se zaměří na zavádění inovací v oblasti veřejné správy, energie a dopravy

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*