Slovácké Divadlo v problémech. Město chce jeho provoz zachovat

Legendární komedie Rychlé Šípy dosáhla již téměř 500 repríz
Legendární komedie Rychlé Šípy dosáhla již téměř 500 repríz

V některých médiích a na sociálních sítích se objevily informace, že město Uherské Hradiště zvažuje řešit složitou situaci s financováním Slováckého divadla jeho zrušením.

Město Uherské Hradiště odmítá jakékoliv spekulace o možných drastických provozních změnách a dále jedná o finanční podpoře pro Slovácké divadlo, která by pomohla zajistit výkon zřizovatelských funkcí v dosavadním rozsahu.

„Slovácké divadlo nikdo neruší a prohlašuji, že co budu starostou, tak k něčemu takovému nedojde. Významně rostoucí náklady nás nutí zabývat se všemi variantami řešení.“ vyjádřil se starosta města Stanislav Blaha poté, co zpráva pobouřila zaměstnance divadla a způsobila rozruch na sociálních sítích. 

Jisté je, že z rozpočtu města získá letos divadlo dotaci 26,4 mil. Kč. S dalšími 5,8 miliony počítá divadlo od státu a kraje. Aktuálně by měl Zlínský kraj pro divadlo schvalovat 2 miliony korun. Rada města Uherské Hradiště již v roce 2018 písemně požádala Zlínský kraj o spoluúčast na dlouhodobém spolufinancování regionálního divadla. Podle údajů divadla tvoří 4/5 návštěvníků občané jihovýchodní Moravy (mimo města Uherské Hradiště). Část ze Zlínského a část z krajů Jihomoravského a dalších. Město žádá opakovaně Zlínský kraj o trvalou podporu příspěvkové organizace Slovácké divadlo ve výši alespoň poloviny současného provozního příspěvku. Je však zřejmé, že zde naráží na omezené limity krajského členění a pomoci bude muset stát.

Prudký nárůst příspěvků Slováckému divadlu ze strany města je v posledních letech způsoben zejména tím, že Nařízením vlády se zvyšují mzdy zaměstnanců v kultuře. A u Slováckého divadla z celkových výdajů činí mzdové náklady 2/3. 

Z pohledu střednědobého výhledu hospodaření města je výše uvedenou situaci nutné považovat za vážnou hrozbu V období 2020 – 2025 bude provoz divadla znamenat ztrátu dalších 30-40 milionů korun.

Pokud se nepodaří zajistit trvalé financování formou uzavření dlouhodobých dohod s jinými veřejnoprávními subjekty (stát, kraj, obce), bude muset sáhnout hlouběji do kapsy město Uherské Hradiště, případně může dojít k výraznému zdražení vstupného, omezení nákladů, snížení počtu zaměstnanců či v krajním případě i ke zrušení scény.

Autor: red Zdroj: město Uherské Hradiště Foto: slovackedivadlo.cz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*