
Česká republika neakceptuje u zahraničních studentů z vybraných zemí certifikáty o očkování proti covidu, které jsou přitom v ČR registrované. Dochází tak k absurdní situaci, kdy jedno ministerstvo dá studentům stipendium, které se váže na ubytování na kolejích. Druhý resort ale po nich požaduje, aby se každý týden nechali testovat.
Někteří už mají čtyři dávky
Podle rektorky Mendelovy univerzity Danuše Nerudové to vede k tomu, že se studenti nechávají raději opakovaně očkovat, aby vyhověli zdejším regulím. Mají tak třeba už čtyři dávky Pfizeru, dvě z mateřské země a dvě z ČR.
„Je to opravdu absurdní. Stát studenty například z Gruzie nebo Zambie do České republiky pozve a dá jim stipendium s bydlením a na druhé straně jim pobyt značně komplikuje. Přitom, kdyby bydleli v soukromí, žádné problémy nemají. Udělené vízum je totiž podmíněné ubytováním na kolejích,” uvedla Nerudová.
Sjednoťte podmínky
Na Mendelově univerzitě v Brně je aktuálně přibližně 1600 zahraničních studentů, z toho 700 Slováků. „Studenti ze zemí Evropské unie nebo USA tyto problémy samozřejmě nemají. Ale jejich kolegové ze zemí jako Gruzie, Ghana, Etiopie nebo Zambie, kteří mají v těle stejnou očkovací látku a certifikát potvrzený navíc i na ambasádě, ano. Stát by měl přistupovat ke všem stejně a podmínky sjednotit,” myslí si rektorka.
Podobné problémy má na Mendelově univerzitě asi 90 studentů z Ghany, celkově je jich více než stovka. „Většina z nich má hluboko do kapsy. Pokud se nebudou každý týden testovat, tak jim hrozí vyloučení z kolejí a nám pokuta. Řada ze studentů tuto aburdní situaci řeší tím, že se nechají znovu očkovat i v České republice, takže už mají někteří třeba 4 dávky Pfizeru,” uvedla Nerudová s tím, že Pfizer využívají i studenti z Číny.
Zdroj a foto: Mendelova univerzita
Buďte první kdo přidá komentář