Strážnický folklorní festival letos navštívilo přes 32.000 lidí

MFF Strážnice - verbuňk

Více než 32.000 návštěvníků přivítal letos 74. ročník Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici na Hodonínsku, který začal ve čtvrtek a dnes skončil. Je to asi o 2000 návštěvníků více než loni.

Milovníky folkloru neodradilo ani horké počasí, které o víkendu panovalo nejen na Hodonínsku. Zatímco loni bylo chladno a déšť předčasně ukončil sobotní večerní program k oslavám 100. výročí vzniku Československa, letos bylo slunečno a teploty šplhaly nad 30 stupňů.

Pořadatelé v rámci festivalu udělili několik cen. Cenu ministerstva kultury si za celoživotní autorskou, metodickou, publikační a pedagogickou činnost v oblasti prezentace a popularizace vybraných jevů tradiční lidové kultury odnesla Kamila Skopalová. Cenu ředitele festivalu získal za dlouholetou spolupráci s festivalem Čestmír Komárek.

V sobotu mohli návštěvníci festivalu už tradičně sledovat soutěž nejlepších tanečníků tance verbířů, tedy verbuňku. Nejlepší byl Martin Vašulka z Kyjova, který uspěl mezi 19 tanečníky. Nejlepšího z nich vybírala odborná porota. “Hodnotil se kroj, jeho úplnost, zpěv a taneční projev, tedy přesné figury z té oblasti, za kterou dotyčný tančí. Každá oblast je trochu jiná, mají jiné figury. Podluží má třeba hodně podřepů a výskoků, Strážnice má spíš tanečnější projev,” uvedl dříve Bobčík. Atmosféra při klání tanečníků často připomíná sportovní utkání. Verbuňk je na seznamu nehmotného dědictví UNESCO.

Festival nabídl od čtvrtka do neděle pořady s 3360 účinkujícími z České republiky a 320 zahraničními účastníky. Program zpestřily soubory z Indie, Ukrajiny, Alžírska, Chorvatska či Slovenska.

Zdroj: ČTK Foto: festivalstraznice.cz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*