Strom roku můžete letos poprvé zvolit online

Strom roku
Strom roku

Lidé už mohou hlasovat v anketě o Strom roku 2019. Do celostátního finále postoupilo 12 stromů, z toho polovina z Moravy. Vítězný strom postoupí do evropského kola soutěže. Letos vůbec poprvé je možné hlasovat on-line, uvedl dnes za pořadatelskou Nadaci Partnerství v tiskové zprávě David Kopecký. Loni anketu vyhrála lípa z Velkých Opatovic na Blanensku.

Za dobu konání ankety navrhli lidé, školy a různé spolky nadaci na ocenění bezmála 1400 stromů. Do hlasování se zapojilo více než 700.000 lidí.

Podle koordinátorky ankety Andrey Krůpové přitom neplatí, že automaticky vyhrává strom z největšího města v soutěži. “Loňská vítězka Zádvorská lepa musela nasbírat na první příčku přes 26.000 hlasů. Přitom Velké Opatovice, ze kterých již vzešla dvě prvenství v anketě, mají jen málo přes 3500 obyvatel, takže by se Opatovičtí vešli do celkového výsledku svého stromu sedmkrát. O vítězi tak rozhoduje hlavně schopnost ambasadorů stromů přesvědčit a motivovat své okolí,” uvedla.

V soutěži je letos vůbec poprvé možné hlasovat on-line, postup nabídne web www.stromroku.cz. Hlasování oproti předchozím ročníkům také není zpoplatněno. “Od letošního elektronického způsobu hlasování si navíc slibujeme, že udělá soutěž ještě napínavější a umožní do tématu péče o významné stromy vtáhnout mnohem více lidí,” podotkla Krůpová.

Jde v pořadí o 18. ročník ekologické ankety. Jejím cílem je zvýšit zájem veřejnosti o přírodu a zejména stav veřejné zeleně ve městech a obcích. Hlasování končí 25. září, výsledky se veřejnost dozví 3. října v Brně.

Loni o podporu veřejnosti soupeřily výhradně takzvané stromy svobody, které upomínají na důležité milníky samostatného Československa. V anketě hlasovalo více než 50.000 lidí, z toho pro vítěznou lípu na Blanensku jich bylo přes 26.000. Lípa zůstala jako jediná z 16 stromů svobody, které v Opatovicích vysázeli v roce 1918 na počest vzniku Československa.

Zdroj: ČTK Foto: stromroku.cz

Související články

Přečtěte si  V Brně vznikl první tuzemský hospic pro nevyléčitelně nemocné děti. Dům pro Julii je obklopen zelení

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*