Světový unikát: V brněnské zoo se mimo inkubátor vylíhla vzácná želva

Želva pavoukovitá Zoo Brno
Malá želvička pavoukovitá vylíhnutá mimo inkubátor se považuje za světový unikát.

V Zoo Brno se k překvapení chovatelů vylíhla želva pavoukovitá přímo v expozici. Odchov tohoto druhu je poměrně složitý a dosud se vždy odehrával pouze v inkubátoru. Informaci uvedl mluvčí zoo Michal Vaňáč.

Vylíhnutí mimo inkubátor je světový unikát

Brněnská zoo chová severní poddruh želvy, jeden ze tří poddruhů, rozmnožuje ji jako jediná v Evropě. Odchov se odehrává v prostředí inkubátoru, který se musí speciálně regulovat, snižovat teplota, posléze zase zvyšovat. Jedna želvička se teď ale vylíhla přímo v expozici, přestože žádné vejce po předchozích snůškách chovatelé předtím nenašli. Zřejmě bylo zahrabané v substrátu. V expozici navíc nepanovaly ideální podmínky, jaké nabízí inkubátor.

“Něco podobného neevidují ani kolegové ve Spojených státech amerických, kde chovají nejvíc želv tohoto poddruhu. Ve Velké Británii napočítali jednotky takových případů, ale u jiných druhů. Je to opravdová rarita,” uvedl kurátor chovu plazů brněnské zoo Petr Šrámek.

Brněnská zoo je v čele chovu vzácné želvy

Vylíhnuté mládě je šesté, které brněnská zoo odchovává. A s největší pravděpodobností není poslední. V inkubátoru jsou ještě dvě další vejce. Malých želviček v expozici by tak brzy mohlo přibýt.

V Evropě chovají severní poddruh želvy pavoukovité dvě zoo, jedna další je v Asii a 15 v Severní Americe. Za poslední rok se v těchto institucích vylíhlo devět mláďat, z toho dvě připadla na brněnskou zoo.

Želva pavoukovitá je extrémně odolný druh, který je adaptovaný na velmi nehostinné podmínky jihozápadního Madagaskaru. Jde především o extrémní teploty, sezonní minimum srážek a nedostatek potravy.

Zdroj: Zoo Brno, ČTK, foto: Zoo Brno

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*