Tramvajový tunel v brněnské Žabovřeské dostane první kolej, zprovozní se příští rok

Tramvajový tunel na brněnský Kampus je součástí stavby Velkého městského okruhu na Žabovřeské.

Stavba tramvajového tunelu na brněnský Kampus zdárně pokračuje. Finišuje pokládka a betonáž prvního kolejového pásu. Dvoukolejná trať bude mít celkově jeden kilometru, z toho polovina povede tunelem. První tramvaj by tudy měla projet v roce 2023.

„Na stavbě pokračují práce na silniční galerii, protihlukových stěnách a zárubních zdech. Nosná konstrukce lávky pro pěší je také dokončena. Dále překládáme inženýrské sítě, zajišťujeme svahy a rekonstruujeme kapli sv. Antonína,“ informoval ředitel brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) David Fiala.

Do přilehlé kaple sv. Antonína byl slavnostně uložen kříž s poselstvím emeritního biskupa Vojtěcha Cikrleho, brněnské primátorky a dalších osobností příštím generacím Brňanů. “Souzním se slovy biskupa Cikrleho, že tak, jako my žijeme z toho, co vybudovali a zachovali naši předchůdci, budou následující generace žít z toho, co vybudujeme a zachováme my,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková.

Vše podle plánu

Stavba podle ní pokračuje podle harmonogramu a bez komplikací. Letos by měla být dokončena lávka pro pěší, která je jednou z investic města. Tramvajový tunel se buduje v rámci části Velkého městského okruhu Žabovřeská. “Předpokládáme, že pohodlný průjezd Žabovřeskou čeká řidiče v roce 2024,“ dodala Vaňková.

Druhá etapa stavby I/42 VMO Brno Žabovřeská byla zahájena v prosinci 2020. Přesunutí tramvajové trati do tunelu umožní rozšíření silnice I/42 na 4 pruhy. Díky tomu zanikne úzké hrdlo, kterým denně projede na čtyřicet tisíc aut.

Zdroj a foto: město Brno, ŘSD

Doporučujeme


2 Comments

  1. Máte domotané dvě různé stavby. Tunel, o kterém je článek, je ražený tunel v Žabovřeskách na stávající trati. Zatímco hloubený tramvajový tunel na univerzitní kampus je kilometrová novostavba v Bohunicích.

  2. Navíc kampus není samozřejmě brněnský ale Masarykovy univerzity. Údaj “brněnský kampus” působí dojmem (asi původní autoři článku pocházejí odněkud z pražska, když mají takové domněnky), že je v Brně jeden univerzitní kampus, jako v každém druhém “maloměstě” s jednou nebo dvěma vysokými školami. V Brně jsou ovšem univerzitní kampusy nejméně čtyři, nepovažujeme-li areál Veterinární univerzity za kampus, jinak by jich bylo dokonce pět. Brno je prostě bývalé hrdé zemské hlavní město a vysokými školami se to tam od té doby jen hemží, ačkoliv stát dělá vše proto, aby význam Brna jako univerzitního města co nejvíce přibrzdil. Na některé čtenáře, znalé více Brna, může článek taky vyvolávat dojem, že tunel vede na kampus moravského Vysokého učení technického v Brně, který se rozkládá ve směru tunelu na opačné straně, v Králově Poli po Palackého vrchem. Se stavbami tunelů a s jinými tunely je v Brně prostě “veselo” 🙂

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*