U Prostějova a Karviné našli mrtvé vlky, přišli z Beskyd

Roční samice vlka nalezená poblíž tratě u Karviné

Začátek roku přinesl hned dva nálezy mrtvých vlků. V obou případech šlo zřejmě o srážku s vozidlem. Ochranáři předpokládají, že šlo o jedince z množící se populace v Beskydech.

Na začátku února byla na okraji Karviné nalezená mladá vlčice. Roční samice vlka ležela poblíž kolejové tratě u Staroměstské ulice. Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR ji převezli k dalšímu zkoumání. Vzhledem k okolnostem nálezu předpokládají, že zvíře srazil vlak.

Nejbližší oblast trvalého výskytu vlka je teritorium rozmnožující se smečky ve Slezských Beskydech, které je od Karviné vzdálené vzdušnou čarou zhruba třicet kilometrů. Tuto vzdálenost je vlk schopný uběhnout během jednoho dne. Je proto možné, že se jednalo o mladou samici ze smečky, která se pokoušela osamostatnit a najít si vlastní teritorium.

Podobné případy sražených rozptylujících se vlků se objevují i za polskou hranicí. Nejbližší jsou známy z okolí města Wodzisław Śląski, které se nachází jen zhruba deset kilometrů od státní hranice.

„Přestože byl vlk nalezený na periferii ostravské aglomerace, nejedná se o překvapivý nález. Vlci v Evropě obývají i hustě osídlenou krajinu. Zde spíše předpokládáme, že se jedná o jedince, který hledal nové teritorium a nedokázal bohužel najít bezpečnou cestu zpět do krajiny mimo město,“ uvedl Miroslav Kutal, který se věnuje ekologii velkých šelem na Mendelově univerzitě v Brně a je vedoucím programu Šelmy Hnutí DUHA.

„Již z nedávných případů sražených losů víme, že pohornickou postindustriální krajinu využívají pro potřeby migrace velcí savci. Nález sražené vlčice v tedy tomto kontextu není nijak překvapivý. Bohužel se tím také potvrzuje, jak velkým ohrožením mohou být pro migrující jedince liniové stavby,“ doplnil Michal Feller, koordinátor Hnutí DUHA Ostrava.

Neprošel přes silnici

Jednalo se už o druhou vlčí oběť dopravního provozu. V půlce ledna byl ohlášen nález vlka dokonce u Prostějova, který je od beskydského teritoria vzdálen daleko více. Výskyt vlků na Hané je navíc velmi sporadický.

Mrtvý samec vlka na okraji Olšan u Prostějova byl podle ochranářů v dobré kondici. Osudným se zvířeti zřejmě stal pokus o překonání silnice u dálnice D46.

“Vlci putují na velké vzdálenosti a dokážou uběhnout až několik desítek kilometrů za noc, ať už při pohybu po svém teritoriu nebo při hledání nového. Naše kulturní krajina je hustě protkaná zástavbou a sítí silnic, které pro volně žijící živočichy představují obtížně překonatelné bariéry,” uvedli ochranáři na webu Návrat vlků.

Výskyt vlka v České republice (zdroj: Šelmy.cz)

Na Moravu a do Slezska se vlci šíří ze slovenských a polských Karpat. Dochází také ke sporadickým setkáním s populací v Čechách. Vědci například ve vzorku z konce listopadu 2020 odhalili v Orlických horách samce původem z Karpat. O tři týdny později byl ten stejný jedinec identifikován opět v Karpatech na slovenské straně Javorníků.

Přečtěte si  Nádrže Vranov a Vír zachytily velkou část povodňové vlny a zmírnily její dopady na majetky a životy lidí

Zdroj: AOPK ČR, Šelmy.cz, foto: Městská policie Karviná, Hnutí DUHA Prostějov

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*