Učitelé stávkují. Na Moravě zůstává část škol zavřená, většina se ke stávce nepřipojila

Gymnázium Židlochovice dnes zůstává zavřené. Stejně jako řada dalších škol na Moravě

Některé školy na Moravě se připojily ke stávce vyhlášené školskými odboráři na dnešní den. Část z nich zůstává zavřená, někde mají pouze omezený provoz. Odborářům vadí schválení nižšího nárůstu platů školských pracovníků vládou, než kolik bylo původně slíbeno. Většina moravských škol se ke stávce nepřipojila.

Na jižní Moravě stávkuje 195 škol

Například na jižní Moravě se ke stávce přihlásilo 195 škol. Některé jsou dnes úplně zavřené, někde alespoň symbolicky omezili provoz. Většina škol v regionu se rozhodla ke stávce nepřipojit, popřípadě se k ní vůbec nevyjádřilo.

Někteří využijí “volno” k obvyklému papírování

Nezvyklé prázdno bylo dnes ráno například před Základní školou Nádražní 5 ve Vyškově, která se do stávky zapojila. Zatímco denně do školy v Nádražní dochází více než 700 dětí, dnes před rohovou budovou nikdo nečekal, až bude moct jít dovnitř. Na dveřích byla nalepená cedule informující o stávce. “Máme celkem 78 zaměstnanců, z toho 75 to podepsalo, včetně všech pedagogických pracovníků, kterých je 50. Ve škole tak zůstali dva provozní zaměstnanci, kterými jsou správce sportovní haly a hlavní ekonomka, a zůstal jsem také já,” řekl ředitel školy Pavel Pospíšil. Doplnil, že kvůli tak nízkému počtu ani nebylo možné, aby dětem škola zajistila případně chod družiny či obědy.

Den, kdy budou ve škole tři, podle něj on sám využije především ke zpracovávání papírů. “Obvykle to je tak, že dva papíry odbavím a tři mi přibudou, takže čas strávím tímto způsobem. Budu papírovat a papírovat,” uvedl. Správce haly pak bude pracovat v hale, hlavní ekonomka má podle něj také spoustu papírování, protože se blíží konec kalendářního roku.

Na konci žebříčku OECD

Podle údajů OECD činí v ČR podíl průměrného platu učitele a průměrného platu všech vysokoškolsky vzdělaných lidí 64 %. ČR je až na samém konci žebříčku, který srovnává oceňování učitelů s odměňováním ostatních vysokoškoláků v daném státě. Průměrný učitel si nevydělá ani dvě třetiny toho, kolik si vydělá průměrný vysokoškolák v ČR.

Pokud chceme dosáhnout pozitivních změn ve školství, je třeba motivovat mladé schopné odborníky, aby si vybrali učitelskou profesi, tvrdí se například ve vyjádření stávkujících učitelů Gymnázia Židlochovice. Bez zvýšení platů to však nepůjde.

Přečtěte si  Hledají se Rychlé šípy! Legendární parta se letos skrývá v Brně, Prostějově či Krnově

Zdroj: ČTK, Gymnázium Židlochovice, foto: zidlochovice.cz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*