V brněnské ZOO museli utratit jednoho z medvědů kamčatských

Medvědi kamčatští v brněnské ZOO

Zoo Brno dnes utratila samce medvěda kamčatského Jelizara. Medvěd byl od konce dubna v zázemí v péči veterinárního lékaře. Zdravotní stav zvířete se ale zhoršil, nereagovalo na léčbu. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí zařízení Michal Vaňáč. Jelizar byl partnerem medvědice Kamčatky, pár měl v zoo tři mláďata.

Potíže, kterými trpěl, nebyly u stárnoucího zvířete ničím neobvyklým. Měl problémy se zuby a trpěl degenerativními změnami na kloubech, kvůli kterým mu byly dlouhodobě podávány léky. Bohužel, Jelizar na podávanou léčbu nereagoval a jeho zdravotní stav se zhoršil natolik, že nezbývala jiná možnost než provést eutanazii,” uvedl mluvčí.

Jelizar byl sirotek z kamčatské přírody, jeho přesné stáří podle mluvčího není známo. “Jisté je jen, že už překonal šestadvacítku, což je u medvěda věk víc než úctyhodný,” uvedl mluvčí.

Do Brna přicestoval 1. října 2010 z ruské zoo v Rostově na Donu a od té doby se stal otcem tří medvědů. Všechny zplodil se svou partnerkou Kamčatkou, která zůstává ve výběhu v expozičním celku Beringie.

Zvláště oblíbenými byla dvojčata Toby a Kuba, kdy hned po jejich narození byl na webu zoo umístěn videopřenos z porodního boxu a lidé mohli medvíďata kdykoliv sledovat. Veřejnost pak pro ně navrhla přes tisíc jmen a ceremoniál jejich křtění přilákal do zahrady přes 10.000 návštěvníků. Medvíďata později odcestovala do ukrajinské zoo nedaleko Kyjeva. Páru se pak narodil ještě další sameček, který dostal jméno Brno.

Zdroj: ČTK, ZOO Brno Foto: ZOO Brno

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*