V Kralicích připomenou vydání Bible kralické i 350 let od úmrtí J. A. Komenského

Bible kralická

710 let od první písemné zmínky o Kralicích (1310), 440 let od vydání 2. dílu Bible kralické (1580) a 350 let od úmrtí J. A. Komenského (1670). Tato tři výročí připomene Den tiskařů, který se uskuteční v sobotu 19. září 2020 v Kralicích nad Oslavou.

Slavnostní zahájení akce je naplánováno v 9:30 u pomníku Bibli kralické. Po celý den od 10:00 do 17:00 budou připraveny komentované prohlídky Památníku Bible kralické, středověké tvrze a kostela sv. Martina.

Návštěvníci se podle pořadatelů mohou těšit na hudební vystoupení i odborné přednášky. Pestrý program pro celou rodinu je připraven v areálu gotické tvrze – divadelní oddělení Moravského
zemského muzea zde nabídne ukázky čištění tiskařských štočků, Dětské muzeum MZM zabaví děti v tiskařském workshopu, nebudou chybět ani již tradiční řemeslné dílny Studia Bez Kliky.

V areálu Památníku si budou návštěvníci moci prohlédnout obrazy a ilustrace k novému vydání románu Karla Poláčka „Bylo nás pět“ od místního rodáka Jana M. Krejčího a další výstavy a prezentace. Pořadatelem akce je Moravské zemské muzeum společně s obcí Kralice nad Oslavou.

Památník Bible kralické se nachází v budově v sousedství bývalé tvrze, kde v letech 1578 – 1620 nalezla útočiště tajná bratrská tiskárna. Ta tiskla nejenom knihy náboženského charakteru (bibli či bratrské kancionály), ale také nejrůznější světská díla a učebnice. Jejím nejvýznamnějším výrobkem se stala šestidílná Bible kralická, náležící podle odborníků mimo jiné k vrcholům tiskařského umění v našich zemích.

Oficiální plakát akce

Zdroj: Moravské zemské muzeum, foto: Moravské zemské muzeum

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*