V Ostravě se klubou sněhobílí plameňáci, zbarvení je teprve čeká

Plameňák
Plameňákům se v Ostravě daří. V těchto dnech se klubou další mláďata.

Ve skupině plameňáků kubánských v Zoo Ostrava se vylíhla první mláďata. Zatím jsou na světě tři mláďata. Návštěvníci mají možnost malé plameňáky pozorovat na hnízdě, odkud se však záhy vydají objevovat okolní svět. Malí plameňáci jsou sněhobílí, zbarvení do typické oranžovorůžové barvy je teprve čeká.

Elegantním ptákům se v Ostravě daří

První dvě mláďata se vyklubala v půli června, jedno z nich ale krátce nato uhynulo. Mezitím se vylíhla další dvě. Na světě jsou zatím tři mláďata, přibýt by měla ještě další. Samice plameňáků snáší jedno bíle zbarvené vejce do homolovitého hnízda vybudovaného z bahna a písku. Při inkubaci vejce i při následné péči o mládě se střídají oba rodiče.

Ostravská zoo chová tyto starobylé elegantní ptáky ze specializovaného řádu plameňáků (Phoenicopteriformes) od roku 1979 a během této doby se podařilo odchovat přes 90 mláďat. Aktuálně hejno čítá 54 jedinců (bez letos vylíhnutých mláďat) – 31 samců a 23 samic. Ve skupině žijí stále dva jedinci, kteří byli v roce 1979 do zoo jako dospělí přivezeni, to znamená, že mají více než 40 let a stále se zapojují do rozmnožování. Plameňáci jsou dlouhověcí ptáci a mohou se dožívat přes 50 let, někdy se uvádí i 70-80.

Mláďata zbarvení teprve čeká

Hnízdící plameňáky mohou návštěvníci pozorovat ve výběhu u hlavního vstupu do zoo. Mláďata plameňáků jsou po vylíhnutí pokryta šedobílým prachovým peřím a na rozdíl od dospělých mají krátké nohy i krk a rovný zobáček. Intenzivní oranžovorůžové zbarvení získají až v průběhu druhého roku života. Zbarvení plameňáků je způsobeno oranžovo-červenými barvivy (karotenoidy) obsaženými v potravě plameňáků, která se ukládají do peří.

První měsíce krmí rodiče své potomky speciálním rosolovitým výměškem ze zažívacího ústrojí. Poté začínají mladí plameňáci přijímat potravu dospělých, kterou tvoří drobní korýši, řasy a plankton.

Plameňáci kubánští obývají mělká jezera a laguny souostroví Velkých Antil (Kuba, Bahamy, Hispaniola), poloostrova Yucatan a severu Jižní Ameriky. Prozatím nepatří k ohroženým druhům, ale jejich přirozené prostředí se zmenšuje v důsledku průmyslové těžby soli.

Zdroj a foto: Zoo Ostrava

Související články

Přečtěte si  Starobrno představilo nový design. Zdůrazňuje regionální pouto

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*