Vánočním stromem pro Brno bude jedle z univerzitních lesů

Brněnské Vánoce letos ozdobí nádherná jedle

Brněnským vánočním stromem bude letos jedle. Městu ji tradičně daruje ze svých lesů Mendelova univerzita. Na náměstí Svobody se strom vydá v sobotu 20. listopadu opět koňským povozem.

Vybraná jedle bělokorá je vysoká třináct metrů a stará 23 let. Jedná se v pořadí už o 32. vánoční strom z univerzitních lesů. „Jedle je vizuálně ve skvělé kondici. Její výběr byl ovlivněný, kromě estetického pohledu, parametry pro převoz koňským povozem, kdy limitující je výška stromu i šířka koruny. Hlavním kritériem je ovšem zdraví stromu, na což se dělají odborné posudky s ohledem na bezpečnost,” uvedl Lumír Dobrovolný ze Školního lesního podniku (ŠLP) Křtiny.

Jedle bělokorá je původní domácí dřevina. Roste v přirozeném prostředí a zdravých lesích na sever od Brna, které Mendelova univerzita obhospodařuje. Lesníci ŠLP Křtiny mají jednotlivé stromy pro vánoční Brno předem vytipované. „Takový strom musí být rovný, plně ovětvený, tedy ve větvích nesmí být žádné mezery. Jsme případně schopni dodat i třeba o deset metrů větší stromy, ale ty už nejde převážet koňským povozem,” vysvětlil Dobrovolný.

Tradici zavedl Těsnohlídek

Tradici vánočního stromu v centru moravské metropole založil spisovatel Rudolf Těsnohlídek, který 22. prosince 1919 spolu s kolegy našel při procházce v lese u Bílovic nad Svitavou odložené batole. Těsnohlídek pak dal podnět k založení dětského domova Dagmar, který se stará o opuštěné děti. Pod vánočním stromem bývala kasička, do níž mohli lidé dávat finanční dary na stavbu tohoto zařízení. „Vzhledem k této tradici vybíráme strom pro Brno na bílovickém polesí,” doplnil Dobrovolný.

Cesta vánočního stromu začne v sobotu 20. 11. u hájenky v Bílovicích nad Svitavou. Strom pak pojede na koňském povoze po zastaveních v několika brněnských městských částech a jeho slavnostní předání proběhne na náměstí Svobody. Slavnostní rozsvícení vánočního stromu se uskuteční v pátek 26. listopadu v 17.00 hodin.

ŠLP Křtiny daruje městu Brnu prostřednictvím Červeného kříže vánoční strom pravidelně. Univerzitní lesníci nabízí vánoční stromky i jednotlivým občanům do jejich domovů. “Každoročně se koná několik prodejních víkendů na hájenkách, kde si zájemci mohou vybrat a zakoupit stromky, které pochází oproti těm běžně prodávaným z kraje lesů lišky Bystroušky a ne z plantáží,” uzavřel Dobrovolný.

Video: poslechněte si, jak lesníky z univerzitních lesů vybírají vánoční strom

Zdroj, foto a video: Mendelova univerzita

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*