VIDEO: Brno má “metro”, první šalina vyjela na kampus

Tramvajové trati s dlouhým tunelem na bohunický kampus se s nadsázkou říká "brněnské metro".

V Brně ověřují novou tramvajovou trať do univerzitního kampusu v Bohunicích. Tento týden na ni vyjely první tramvaje, zbývá dokončit instalaci některých technických prvků. Trati obsahující dlouhý tunel se říká s nadsázkou “brněnské metro”. Do plného provozu by měla přejít na začátku prosince.

Nová trať dovede tramvajovou dopravu až k fakultní nemocnici a univerzitnímu kampusu v Bohunicích. Staví se od konce roku 2019, náklady dosahují jedné a půl miliardy korun. V cílové stanici se také nachází nákupní centrum, Moravský zemský archiv a sídlo řady firem. Denně sem přijíždí desítky tisíc lidí.

Vzniká zde také přestupní terminál, který propojí tramvajovou dopravu s trolejbusy a autobusy. Tramvajová trať rovněž poslouží obyvatelům, kteří se nastěhují do nové sídliště Západní brána u Jihlavské ulice. V budoucnu zde vzniknou byty pro tisíce lidí včetně školy a školky.

Trať odbočující ze zastávky Osová částečně vede v podzemí. Tramvajový tunel je dlouhý přes 600 metrů. Brňané pro ni s nadsázkou používají přezdívku “brněnské metro”. Bude po ní jezdit linka 8. Konkrétně půjde o obousměrné tramvaje. Obě konečné zastávky totiž nejsou zakončeny smyčkou, ale takzvanou úvratí.

Podívejte se, jak vypadá jízda “brněnským metrem”.

Zdroj, foto a video: DPMB

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*