Video: Brno má první mládě pandy červené. Dočkali jsme se, raduje se ředitel

Samička Oshin ukázala poprvé své mládě. Malý sameček pandy červené se má k světu.

Brněnská zoologická zahrada chová pandy červené od roku 2013. Vůbec prvního mláděte se tam však dočkali až nyní. Malý sameček přišel na svět na konci května, matka ho ukázala návštěvníkům teprve v posledních dnech. Pracovníci zoo natočili video.

Konečně se dočkali

Ředitel brněnské zoo Martin Hovorka přiznal, že si všichni pracovníci oddechli. Čekání na první mládě bylo opravdu dlouhé a provázely ho různé překážky.

„Skoro by se chtělo říct, že jsme se konečně dočkali. Nejprve jsme neměli povolení koordinátora k odchovu, když jsme ho dostali a těšili se na přírůstek, tehdejší samice Pandora bohužel uhynula na agresivní formu rakoviny. Následovalo řešení příjezdu další pandy a poměrně dlouhá fáze čekání. Vše se podařilo vyřešit loni v září, kdy na Mniší horu dorazila samice Oshin z Polska. Po všech těchto peripetiích a nepříjemných událostech máme nesmírnou radost, že se malému samci zatím vede dobře a pevně věříme, že to tak zůstane i nadále a bude dělat radost také návštěvníkům,“ řekl Hovorka.

Mládě se narodilo ve středu 27. května v porodní boudě v pravé části expozice, později si ho matka Oshin přenesla do výše položené skrýše. Před všemi ho ukrývala asi tři měsíce, chovatelé ho za tuto dobu jen několikrát na krátkou chvíli zkontrolovali. Oshin je sice prvorodička, ale při výchově a péči o svého prvního potomka si vedla na výbornou.

První veterinární prohlídku absolvoval nový obyvatel brněnské zoo ve čtvrtek 20. srpna
v dopoledních hodinách. Kromě klasických procedur, jako je podání látek na odčervení, očkování
a aplikace čipu, pracovníci zoo přišli na to, že se jedná o samce.

Návštěvníci už obdivují

Hned ten den odpoledne se chovatelé k výběhu pand vydali znovu. Oshin vzala malého na jednu z prvních samostatných prohlídek venkovní části jejich domova. Ten tak mohl ukázat, jak dokáže lézt po větvích nebo se dostat z jedné boudy do druhé. Nakonec ho raději přeci jen přenesla sama, ale další pokusy o zdolání stromů a přelezení větví budou určitě následovat.

Křest mláděte se uskuteční v rámci Mezinárodního dne pand červených, který je naplánovaný na sobotu 19. září. Jeho jméno vyberou návštěvníci a příznivci Zoo Brno, podrobnosti zoologická zahrada ještě oznámí.

Přečtěte si  ČEZ postaví ve Vítkovicích největší akumulátor v ČR. Pomůže stabilizovat energetickou soustavu

JE TO KLUK!Od roku 2013 chováme pandy červené, ale až nyní jsme se dočkali historicky prvního odchovu ❤️Mládě přišlo…

Zveřejnil(a) Zoo Brno dne Pátek 21. srpna 2020
Podívejte se na video zachycující jeden z prvních výletů malého samečka po venkovní části svého domova.

Zdroj, foto a video: Zoo Brno

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*