Zábavně-vzdělávací prohlídky jeskyně Výpustek. Děti jeskyní v Moravském krasu opět provádí medvěd Bruno

Medvěd Bruno bude i letos v létě provádět děti od čtyř do deseti let jeskyní Výpustek u Křtin v Moravském krasu. Třičtvrtěhodinovou interaktivní zábavně-vzdělávací prohlídku jeskyně na Blanensku s bohatou historií připravil divadelní režisér Jiří Liška. Skupinka deseti dětí s průvodcem prochází Výpustkem a přitom cestují v dávných časech a plní úkoly z různých období historie jeskyně. Cílem hry je nalézt zatoulaná kolečka do pokaženého stroje času a vrátit se společně zpět.

Dětské prohlídky „Medvěd Bruno a stroj času“ připravuje Správa jeskyní České republiky od 1. července 2024 do konce srpna vždy ve pondělí a čtvrtek v 16:30 a 16:45. 

Dětská prohlídka je navržena vždy pro maximálně 10 dětí z důvodu zábavnosti, proto jsou dětské vstupenky prodávány předem online na webu Správy jeskyní ČR případně předem osobně v pokladně jeskyně (pokud ještě jsou kapacity).

Každé dítě musí mít alespoň jeden dospělý doprovod, který si vstupenku dokoupí v pokladně jeskyně před začátkem prohlídky. 

Celkový počet doprovázejících dospělých není kapacitně omezen

Dospělí mohou sledovat děti při hře nebo mohou využít naší aplikace pro mobilní telefon a pročítat si samostatně bohatý průvodcovský text o jeskyni Výpustek.

„Po úspěchu, kdy například rekreanti z okolních kempů a penzionů uvítali tuto možnost, jak zabavit své děti, jsme se rozhodli speciální dětské prohlídky i letos opakovat. V  uvedené dny po běžné otevírací době, aby se jejich účastníci nerušili s návštěvníky klasické prohlídky,“ říká vedoucí jeskyně Výpustek Hana Horáková. 

Děti by se měly formou her dozvědět ty nejpodstatnější informace z historie jeskyně. Krasové podzemí v Křtinském údolí je proslaveno nálezy tisíců kostí pravěkých medvědů jeskynních (ursus spelaeus). Ač na různých rekonstrukcích působí tato až tři a půl metru vysoká zvířata děsivě, podle paleontologických výzkumů byli býložraví, což se jim stalo osudné za poslední doby ledové. Po ochlazení pro ně nezbyla rostlinná potrava. Znovu medvědi ve Výpustku ožili nyní na rozměrných komiksech a hravých tabulích z pera a štětce výtvarnice Anety Doležalové. 

Děj prohlídek přenese děti do pravěku

V ději prohlídek se cestovatel v čase dostane do pravěku, ale stroj času mu rozbijí neandrtálci. Medvěd Bruno cestovateli pomáhá stroj opravit. Zmáčknou tlačítko a přenesou se do krytu – tajného podzemního velitelského pracoviště armády. Další stanoviště přiblíží například nacistickou podzemní výrobu součástek do letadel, těžbu fosfátových hlín či činnost středověkých mastičkářů.

Přečtěte si  Historický úspěch Zoo Zlín: První odchov mláděte kriticky ohroženého tamarína pestrého

Labyrint chodeb a dómů Výpustek vytvořila ponorová činnost Křtinského potoka. První zdokumentovaní návštěvníci již v 17. století nacházeli kosti pravěké zvířeny. V tomto období také vytvořil první popis jeskynních prostor mnich Martin Alexander Vigsius. Jan Ferdinand Hertold v roce 1669 ve spise Tartaro-Mastix Moravie popisuje „temné otvory do chodeb a propastí, které se dosud nikdo neodvážil prozkoumati“.

Jeskyně Výpustek myslí i na školní výpravy, stejně jako ostatní tuzemské jeskyně má připravené pracovní listy, kde si mohou školáci formou kvízu ověřit prohlídkou podzemí získané znalosti a informace. Pokračuje i druhá loňská novinka (po domluvě předem) – zážitková trasa Za tajemstvím jeskyně, kde zájemci s baterkami a v helmách prozkoumají dosud nepřístupné prostory mezi armádním vestavěným krytem a přírodní stěnou jeskyně a v podřepu či po čtyřech nahlédnou i do Nízké chodby s tenkými krápníkovými brčky – makaróny.  

Pro informace o přístupu k Výpustku, otevírací době, službách a cenách novinkách jsou zveřejněny na webu Správy jeskyní ČR.

Autor: red Zdroj a foto: Správa jeskyní ČR

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*