Zastupitelé v Brně rozhodli v tajném hlasování, že zatím nepostaví třetí kotel v místní spalovně, jehož náklady by činily 4,6 miliardy korun. Rozhodli se projekt dále prověřovat. Především vládnoucí ODS nemá zájem na dalším pokračovaní projektu, zatímco koaliční lidovci jsou pro jeho pokračování. Lidovci dokonce opustili jednací sál na protest proti tajnému hlasování. Na kotel je již vyjednána dotace 2,8 miliardy korun z fondů Evropské unie.
Rozhodnutí předcházela debata o přínosech a negativech výstavby třetího kotle na spalování odpadů. Zastupitelé a zastupitelky poté v tajném hlasování odsouhlasili, že bude zakázka na výstavbu třetího kotle ukončena, nicméně projekt nové spalovací linky projde revizí a modifikací dle aktuálních potřeb. Tyto záležitosti budou ze strany městské společnosti SAKO Brno prověřeny, stejně jako to, zda by přislíbená dotace mohla být využita i pro následnou jinou preferovanou variantu řešení.
Pozoruhodné je, že o zrušení zakázky za miliardy bylo rozhodováno v tajném hlasování. Naposledy se takto hlasovalo o prodeji Jalty před 17 lety, aby policie nemohla následně najít viníka této kauzy. Vzhledem k tomu, že bylo hlasováno tajně, nemohli se do něj zapojit tři zastupitelé, kteří se jednání účastnili distančně.
Projekt na nový kotel byl přitom dlouhodobě připravován, úspěšně prošel posouzením dopadů na životní prostředí EIA a získal potřebné povolení a financování z eurofondů i Evropské investiční banky. Nový kotel mohl zvýšit účinnost a ekologičnost spalování odpadu, snížit emise skleníkových plynů. Díky přepravě odpadu po železnici se měla zvýšit dopravní efektivita a snížit dopravní zácpy.
Bouří se kraj, připravují se trestní oznámení
Proti rozhodnutí brněnských zastupitelů se ostře vymezil kraj. „Problém je v tom, že když se výstavba třetího kotle plánovala, tak obce byly dotazované, jestli mají zájem o spolupráci, jestli jsou ochotné vozit odpad do spalovny, na což velká řada obcí odpověděla, že ano. A teď nastala situace, se kterou nikdo nepočítal. Bude téměř nemožné se s tou situací vypořádat a nachystat nějaké zařízení na likvidaci odpadu v souladu s legislativou. To by znamenalo, že se odpady budou vozit k likvidaci i mimo území Jihomoravského kraje a mimo Českou republiku,“ podivil se jihomoravský hejtman Jan Grolich z KDU-ČSL.
Piráti hodlají podat trestní oznámení. Nelíbí se jim, že se tajným hlasováním koalice zbavila zodpovědnosti za škodu, která zrušením projektu vznikla a může dle analýzy PwC dosahovat výše až 2 mld. Kč. „Budeme nuceni podat trestní oznámení na neznámého pachatele,“ avizoval. „Jsou tam jiné zájmy, které my neznáme, ale určitě to není v zájmu města Brna,“ prohlásil Marek Lahoda.
Debata o tom, jak by mělo vypadat odpadové hospodářství ve městě Brně bude dále pokračovat. Zpracovává se mimo jiné aktualizace územní energetické koncepce.
Autor: red Zdroj a foto: Město Brno, SAKO
Zdá se, že v brněnském zastupitelstvu se přemnožily krysy….😫